Kancelaria Premiera wstrzymała publikację wyroku Trybunału

Kancelaria Premiera wstrzymała publikację wyroku Trybunału
Beata Kempa wystosowała pismo z odmową druku wyroku do Trybunału Konstytucyjnego (fot. twitter.com)

W czwartek popołudniu Kancelaria Premiera miała odmówić wydania w Dzienniku Ustaw orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia 2015 r. Rzecznik rządu dementuje jednak tę informację. Publikację wyroku wstrzymano, do czasu odpowiedzi ze strony TK na przedstawione wątpliwości.

Omawiany wyrok został wydany 3 grudnia przez pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczył skargi złożonej na uchwaloną w czerwcu przez PO i PSL nowelizację ustawy o TK.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Szydło poinformowała prezesa Trybunału, sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, że z uwagi na niewłaściwy skład orzekający druk wyroku wstrzymano. Stało się to 10 grudnia, późnym popołudniem. Opierając się na relacji sędziego Rzeplińskiego dla Gazety Wyborczej część komentatorów zaczęła mówić nawet o tym, że rząd już zdecydował, że nie opublikuje wyroku.

Informację zdementowała jednak Elżbieta Witek, rzecznik rządu.

W piśmie Kempy czytamy bowiem o wstrzymaniu publikacji wyroku do czasu odpowiedzi, której udzieli sędzia Rzepliński. Całe pismo przeczytać możecie tutaj...

 Sędziowie nie mogli orzekać w pełnym składzie

Rządowi chodzi o to, że według ustawy o TK w składzie pełnym Trybunał obligatoryjnie sądzi sprawy o szczególnej zawiłości lub doniosłości.

Problem jednak z tym, że o tym czy sprawa jest "szczególnej zawiłości" - decyduje sam Trybunał. Inna kwestia to sam skład TK. Trybunał rzeczywiście nie był tego dnia w stanie orzekać w pełnym składzie. Trzech sędziów: prezesa Rzeplińskiego, wiceprezesa Stanisława Biernata i sędziego Piotra Tuleję wyłączono bowiem ze sprawy na ich wniosek, bo brali udział w posiedzeniach sejmowych komisji pracujących nad projektem ustawy o TK, którą 3 grudnia Trybunał miał ocenić. A kadencja sędziego Zbigniewa Cieślaka kończyła się na dzień przed rozprawą.

Co ustalił Trybunał Konstytucyjny w spornym wyroku?

Wyrok ogłoszony w czwartek 3 grudnia stanowi, że prezydent Andrzej Duda musiałby przyjąć ślubowanie trzech z pięciu wybranych przez poprzedni sejm sędziów, którzy nadal na to czekają.

- Niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa - mówił w czasie odczytywania wyroku sędzia Marek Zubik.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kancelaria Premiera wstrzymała publikację wyroku Trybunału

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!