Kampania Polskiej Fundacji Narodowej: Nowoczesna zawiadamia CBA

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej: Nowoczesna zawiadamia CBA
Jest kolejne zgłoszenie do CBA ws. kampanii Polskiej Fundacji Narodowej (fot.facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa)

Nowoczesna złoży wniosek do CBA o zbadanie powiązań premier Beaty Szydło ze spółką Solvere, realizującą kampanię "Sprawiedliwe sądy" Polskiej Fundacji Narodowej - poinformował poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.
mutex/ocfipreoqyfb/mutex

• Opozycja zarzuca Fundacji, że za państwowe pieniądze realizuje przekaz Prawa i Sprawiedliwości.

• Nowoczesna złoży wniosek do CBA o zbadanie powiązań premier ze spółką realizującą kampanię.

• Polityk Nowoczesnej oświadczył, że władze spółki wybrane i powołane zostały z naruszeniem ustawy, a co za tym idzie są one z mocy prawa nieważne.

Kampania "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce, organizowana jest przez Polską Fundację Narodową. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?".

Opozycja zarzuca Fundacji, że za państwowe pieniądze realizuje przekaz Prawa i Sprawiedliwości. Media informowały ponadto, że twórcą kampanii "Sprawiedliwe sądy" jest firma PR-owa Solvere, założona przez dwoje byłych pracowników kancelarii premiera - Piotra Matczuka i Annę Plakwicz.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do CBA - w celu zbadania powiązań premier Beaty Szydło ze spółką Solvere.

W zawiadomieniu do CBA, poseł Nowoczesnej tłumaczy, że Solvere sp. z o.o. dokonała rejestracji w KRS 16 maja br., zgłaszając jednocześnie zarząd spółki w składzie: Piotr Matczuk i Anna Plakwicz. Dodaje, że ci sami współwłaściciele spółki pracowali w kancelarii premiera do 22 maja br. - Piotr Matczuk pełnił funkcję dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu, a Anna Plakwicz - funkcję dyrektora Departamentu Obsługi Medialnej.

Czytaj też: PO składa zawiadomienie do CBA: Polska Fundacja Narodowa nielegalnie finansuje kampanię polityczną PiS

Szłapka ocenił, że powstanie spółki, powołanie zarządu uchwałą wspólników oraz rejestracji w KRS, dokonano w czasie, gdy Matczuk i Plakwicz byli jeszcze pracownikami KPRM. Jak zauważył, zgodnie z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, Matczuk i Plakwicz nie mogli być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego, ani posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 proc. akcji.

Polityk Nowoczesnej oświadczył, że władze spółki wybrane i powołane zostały z naruszeniem zakazów określonych w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - a co za tym idzie są one z mocy prawa nieważne. Jak podkreślił, wpis spółki do KRS powinien podlegać wykreśleniu, a umowa spółki Solvere zawarta z Polską Fundacją Narodową 18 sierpnia br. jest z mocy prawa nieważna. Szłapka zaznaczył we wniosku, że spółka musi oddać środki finansowe z tytułu realizacji tej umowy.

"W związku z faktem, że Piotr Matczuk i Anna Plakwicz należeli do bliskich współpracowników premier Beaty Szydło (...), uważam za zasadne zbadanie powiązań premier ze spółką Solvere i jej wpływu na powstanie, działalność i finansowanie spółki" - powiedział Szłapka.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!