XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kamiński przedstawił w Senacie informację o działalności IPN

Kamiński przedstawił w Senacie informację o działalności IPN
Kamiński przedstawił w Senacie informacje na temat działań IPN (fot. senat/facebook)

Działalność archiwum, pionu śledczego dotycząca m.in. poszukiwań szczątków ofiar komunizmu czy rekordowa, licząca blisko 200 liczba nowych publikacji znalazły się wśród działań IPN, które przedstawił w Senacie p.o. prezesa Instytutu Łukasz Kamiński.

W czwartek (16 czerwca) weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Według nich kadencja dotychczasowego prezesa IPN wygasa z dniem wejścia w życie noweli, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę.

P.o. prezesa Instytutu Łukasz Kamiński przypomniał, że w ubiegłym roku IPN obchodził 15-lecie istnienia, dlatego był to czas pewnych podsumowań i bilansów, ale przede wszystkim - regularnej pracy. Jak zaznaczył, największym segmentem działalności Instytutu jest jego archiwum, z którego korzysta cały IPN.

Obecnie liczy ono 90 km akt i w ubiegłym roku powiększyło się o 450 metrów bieżących. Trafiały do niego akta ze zobowiązanych do przekazywania instytucji państwowych, zasilały je darowizny osób prywatnych z kraju i zagranicy, pozyskiwano też kopie dokumentów z archiwów państw obcych dotyczące dziejów Polski i Polaków czy z polskich instytucji poza granicami.

"W ubiegłym roku nasze archiwum otrzymało nowe zadanie wynikające z inicjatywy ustawodawczej Senatu dotyczącej wsparcia dla dawnych działaczy opozycji i osób represjonowanych. IPN od wejścia w życie ustawy do końca roku wydał 735 decyzji na podstawie tej ustawy i zrealizował 613 wniosków osób uprawnionych o wydanie dowodów działalności opozycyjnej, co jest niezbędne przy wystąpieniu o świadczenia" - opowiadał Kamiński.

Podkreślił, że wiele emocji od lat budzi zbiór zastrzeżony. "Dziś wchodzi w życie ustawa likwidująca ten zbiór, ale już wcześniej staraliśmy się go sukcesywnie zmniejszać, w roku ubiegłym nastąpiła największa w jego historii redukcja o blisko 7 tys. jednostek archiwalnych. Rozpoczęliśmy też po okresie przygotowań procedury przenoszenia na nowe nośniki taśm magnetycznych przejętych od służb PRL. Podjęto próbę odczytania 401 z nich, z sukcesem odczytano 263" - relacjonował.

Odnosząc się do działalności archiwum mówił, że odnotowano 65 tys. wniosków o udostępnianie materiałów archiwalnych, a tak szeroki zakres pracy jest możliwy dzięki ciągłej modernizacji archiwum. Trwa także digitalizacja zbiorów, która w roku ubiegłym objęła 33 tys. jednostek archiwalnych.

Czytaj też: Sikorski broni decyzji o likwidacji placówek dyplomatycznych

"Biuro lustracyjne na koniec ubiegłego roku zgromadziło 371 tys. oświadczeń lustracyjnych z czego 56 tys. zostało dotychczas zweryfikowanych. Ta ogromna rozbieżność bierze się z obowiązku lustrowania kandydatów w wyborach. Prokuratorzy IPN złożyli też m.in. 133 wnioski o wszczęcie postępowania lustracyjnego" - zauważył Kamiński.

Drugim pionem prokuratorskim jest pion ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. "W 2015 r. prokuratorzy zakończyli 1078 śledztw, ponad 60 proc. dotyczy zbrodni komunistycznych. W roku ubiegłym do sądów złożono 14 aktów oskarżenia. Większość śledztw od początku toczy się ze świadomością, że postawienie sprawców przed sądem będzie niemożliwe chociażby ze względu na ich śmierć. Ale ważne jest ustalenie wszystkich okoliczności zbrodni, wymiar symboliczny i prawny, to także ważne materiały źródłowe do dalszych badań historycznych" - mówił.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kamiński przedstawił w Senacie informację o działalności IPN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!