Jutro posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

Jutro posiedzenie Rady Dialogu Społecznego
Wicepremier Morawiecki ma Radzie przedstawić informacje o swoim "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" (fot. PTWP)

• Rada Dialogu Społecznego na plenarnym posiedzeniu w czwartek (7 kwietnia) prawdopodobnie przyjmie opinię o rządowym projekcie godzinowej płacy minimalnej m.in. od umów zleceń.
• Podczas posiedzenia zaplanowano wystąpienie wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Otwarte obrady rozpoczną się w południe w siedzibie Rady - Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Wcześniej w swoim gronie spotka się prezydium RDS.

Wicepremier Morawiecki ma Radzie przedstawić informacje o swoim "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". W programie spotkania zaplanowano też dyskusje i głosowania m.in. nad przygotowywanym jeszcze w środę wspólnym stanowiskiem pracodawców i związków zawodowych o projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w wersji z 18 marca.

Rząd po przedstawieniu w styczniu pierwszego projektu zakładającego minimalną płacę godzinową na umowie-zleceniu w wysokości 12 zł i uzyskaniu krytycznych opinii, przygotował nowy projekt. Zgodnie z marcową wersją ustawa miałaby wejść w życie 1 września, a obowiązek zapewnienia minimalnej płacy najpóźniej z początkiem 2017 r. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu minimalne wynagrodzenie znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia.

W projekcie zapisano zasady wzrostu tego wynagrodzenia w kolejnych latach - na równi ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość tego wzrostu byłaby konsultowana z RDS - zakłada projekt.

Czytaj tekst: Kto i ile powinien zarabiać na stanowisku prezesa?

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za prace mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

Rozbieżne opinie związki i pracodawcy miały wcześniej co do nowych uprawnień i rozszerzeniu możliwości kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, również zawartych w projekcie.

Podczas czwartkowych obrad Rada ma zdecydować też, czy jej zespół doraźny zajmie się przygotowaniem opinii o projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisach w wprowadzających to nowe rozwiązanie. Rada będzie też omawiać wspólne stanowisko związków i pracodawców dotyczące hutnictwa stali.

W części spraw organizacyjnych Rada ma powołać dyrektora swojego biura. RDS zgodnie z ustawowym wymogiem zatwierdzi też sprawozdanie za pierwszy okres swojej działalności od powołania - 22 października 2015, do końca marca.

W Radzie zasiadają 62 osoby - przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. RDS zastąpiła Komisję Trójstronną.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jutro posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!