Jan Szyszko: Przypominamy, jak ważne są dla nas lasy

Jan Szyszko: Przypominamy, jak ważne są dla nas lasy
Lasy wychwytują zanieczyszczenia i gromadzą je w ściółce. Fot. Pixabay

Pierwszego dnia wiosny świętujemy Międzynarodowy Dzień Lasów. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Lasy i Woda” i mają uświadomić rolę lasów m.in. w magazynowaniu wody i zabezpieczaniu przez powodzią, lawinami czy osuwiskami ziemi.

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, a od 2013 r. obchodzony jest na całym świecie. Głównym celem obchodów tego święta jest  podkreślanie znaczenia wszystkich rodzajów lasów dla środowiska i ludzi.

Prof. Jan Szyszko: 21 marca przypominamy, jak ważne są dla nas lasy, które dostarczają czystego powietrza i wody, zapewniają bioróżnorodność oraz chronią przed zmianami klimatycznymi. Dla zwierząt są domem i źródłem pokarmu, a dla ludzi także miejscem pracy. Życie na Ziemi w dużej mierze jest możliwe dzięki lasom.

Rola lasów w kształtowaniu zasobów wodnych:

* woda  retencjonowana w lasach stanowi 75% zasobów wodnych dostępnych na potrzeby gospodarstw domowych, rolnictwa, przemysłu oraz na potrzeby ekosystemów;

* około 1/3 zapotrzebowania w wodę w największych miastach na świecie zaspokajane jest w znaczącej części bezpośrednio z leśnych obszarów chronionych. Populacja miast takich jak Bombaj, Bogota czy Nowy Jork, korzysta z wody retencjonowanej na terenach leśnych;

* około 80% światowej  populacji (8 na 10 osób) narażona jest na ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa jakości wody;

* lasy wychwytują zanieczyszczenia i gromadzą je w ściółce, dzięki czemu działają jak naturalne filtry;

* lasy zmniejszają ryzyko powodzi, występowania lawin oraz osuwania się terenu.

Retencja w Lasach Państwowych

Obserwacje z ostatniego 50-lecia wskazują na nasilanie się na obszarze Polski ekstremalnych zjawisk pogodowych. Sezonowa zmienność klimatyczna charakteryzująca się intensywnymi opadami wiosennymi, okresami suszy w porze letniej oraz stan systemów melioracyjnych, doprowadziły do obniżenia zwierciadła wód gruntowych i powierzchniowych. W efekcie na wielu obszarach dochodzi do przesuszenia licznych siedlisk leśnych.

Polska jest krajem, w którym zasoby wodne są mniejsze niż w innych państwach europejskich, ponadto obserwowane w ciągu ostatnich lat anomalie klimatyczne powodują zmiany w rozłożeniu opadów w czasie. O ile sumaryczna roczna ilość opadów w naszym kraju nie zmienia się, to występują zwiększone wielokrotnie opady w krótszych okresach czasu. Powoduje to zwiększony, szybki spływ wód bliski stanom ekstremalnym powodujący zniszczenia i zwiększający zagrożenia suszą.

Wychodząc naprzeciw opisanym problemom, od ponad 20 lat Lasy Państwowe realizowały inwestycje związane z retencjonowaniem wody. Podejmowane działania przyniosły wymierne korzyści w postaci zwiększenia zasobności w wodę siedlisk leśnych, a także odtworzenia zdegradowanych ekosystemów wodno-błotnych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!