Jakie wyzwania przed nowym premierem Mateuszem Morawieckim ?

Jakie wyzwania przed nowym premierem Mateuszem Morawieckim ?
Morawiecki jako minister najpierw rozwoju, potem i finansów, jednoznacznie się sprawdził - powiedział Marian Szołucha (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Największym krótkoterminowym wyzwaniem dla Mateusza Morawieckiego, jako premiera będzie zdynamizowanie inwestycji w naszej gospodarce, czyli poprawienie tego jedynego wskaźnika makroekonomicznego, który na tle pozostałych, świetnych, niedomaga. Z kolei w dłuższej perspektywie wyzwaniem będzie ominięcie pułapki średniego dochodu - ocenił dr Marian Szołucha z Akademia Finansów Vistula.

• Mateusz Morawiecki to człowiek gospodarki - rozumie ją i o nią dba - powiedział Szołucha.

• Jeśli zostanie premierem to przypilnuje spraw gospodarczych dla Polski - zaznaczył.

• Jak dodał, jego zdaniem Mateusz Morawiecki będzie premierem światowej klasy.

Premier Beata Szydło złożyła w czwartek rezygnację na ręce Komitetu Politycznego PiS, a zarazem Komitet Polityczny wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego - poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek.

Szołucha stwierdził, że w "dotychczasowej Radzie Ministrów w składzie, w jakim funkcjonowała z pojedynczymi zmianami, jakie miały miejsce od jesieni 2015 roku, udało się przywrócić polskiej gospodarce podmiotowość".

Ocenił, że "Morawiecki jako minister najpierw rozwoju, potem i finansów, jednoznacznie się sprawdził". "Znaczna część jego rządów to są sukcesy jego ministerstw" - dodał

Zauważył, że najpierw sprawdziło się powierzenie mu resortu rozwoju, które powstało z połączenia kilku ministerstw. "Powierzenie kilka miesięcy temu kierowania tak dużą strukturą administracyjną poprawiło koordynację w jej obrębie, sprawiło, że była ona zarządzana znacznie sprawniej" - zaznaczył.

Przypomniał, że sukcesami obecnego rządu na polu gospodarczym było przede wszystkim przekroczenie 4 proc. wzrostu gospodarczego, niższy niż oczekiwany deficyt budżetowy, domykanie luki podatkowej, rekordowo niskie bezrobocie, spadająca w "bardzo szybkim tempie" skala ubóstwa w Polsce oraz rosnące płace.

Podkreślił, że widać "ogólną poprawę kondycji nie tylko samej gospodarki, ale i finansów publicznych".

Czytaj też: Morawiecki jako premier to korzystne rozwiązanie dla gospodarki

Zauważył, że przed polską gospodarką stoi "całe mnóstwo wyzwań". "Mamy ciągle wysokie obciążenia podatkowe i parapodatkowe pracy. Mamy sporo bałaganu w prawie gospodarczym, a w tym w prawie podatkowym, które jest rozrzucone po wielu aktach prawnych. Mamy nie najlepszą sytuację demograficzną. Mamy niskie wydatki na badania i rozwój, i zbyt mało polskiej prywatnej własności w gospodarce" - mówił.

Jego zdaniem, największym krótkoterminowym wyzwaniem dla Morawieckiego, jako premiera będzie zdynamizowanie inwestycji w naszej gospodarce, czyli - jak tłumaczył - poprawienie tego jedynego wskaźnika makroekonomicznego, który "na tle pozostałych, świetnych, niedomaga". "Z kolei w dłuższej perspektywie wyzwaniem będzie ominięcie pułapki średniego dochodu" - dodał.

Czytaj też: Prezydent już dziś desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera

Ocenił, że aby tę pułapkę ominąć, Polska musi zbudować w większym stopniu niż dotychczas narodowy kapitał, wzmocnić udział nowoczesnych technologii i branż z nimi związanych.

"Te wyzwania identyfikuje Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. plan Morawieckiego" - zwrócił uwagę ekspert.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jakie wyzwania przed nowym premierem Mateuszem Morawieckim ?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!