Jak prześcignąć PKW? Tajniki badań exit poll

Jak prześcignąć PKW? Tajniki badań exit poll
Specjalne aplikacje na smartfonach, programy liczące głosy, awaryjne serwery i call center - to elementy badań exit poll (fot.pixabay.com)

Paweł Predko z Ipsos zdradza, jak powstają sondażowe wyniki wyborów. Wszystko zawdzięczamy nowym technologiom.

Sondażowe wyniki podane tuż po zamknięciu lokali wyborczych zawsze budzą duże emocje, i co najważniejsze, rzadko się mylą. Jak powstają?

W niedzielę dane do badania exit poll zbierało 2 tys. ankieterów przed 900 lokalami wyborczymi. Zliczali oni osoby wychodzące z lokalu i, według ustalonego schematu, co którąś z nich zapraszali do wypełnienia krótkiej ankiety. Wszystko to przy zachowaniu anonimowości.

Aplikacje, smartfony i inne gadżety

Przynajmniej raz na pół godziny, przy pomocy specjalnej aplikacji na telefony komórkowe, ankieterzy wysyłają dane z ankiet. - Polega to na tym, że ankieterzy wyjmują ankiety z urny i wpisują zapisane w nich dane do aplikacji i następnie wysyłają je do nas. W niedzielę w sumie trafiło do nas 90340 - powiedział Predko.Wskazał, że aplikacja jest każdorazowo przygotowywana na konkretne wybory - parlamentarne, prezydenckie, czy samorządowe.

Zaznaczył, że aplikacja instalowana jest na posiadanych przez ankieterów smartfonach a Ipsos nie wyposaża ich w dodatkowe urządzenia. - Nie mamy obawy, że aplikacja może nie działać, bo przed startem prowadzimy testy aplikacji, również w terenie. Nasi ankieterzy z lokalizacji, w których będą zbierać dane w dzień wyborów, przeprowadzają testy i próby generalne, sprawdzamy dzięki temu, czy aplikacja działa i czy dane do nas trafiają - powiedział.

Trudno o fałszerstwo

Dane po wysłaniu przez ankieterów trafiają do systemu informatycznego. System na bieżąco weryfikuje spływające dane i jeśli pojawią się jakieś błędy, informuje obsługujące go osoby. Ipsos zabezpiecza także przesyłane dane zapisując je na rezerwowych serwerach, które znajdują się w dodatkowej lokalizacji, poza siedzibą główną.

- Oprócz tego mamy zapasowe łącza internetowe - żeby w razie awarii skorzystać z drugiego. W ostateczności, gdyby nawet łącze internetowe przestało działać, to w razie czego możemy za pomocą call center przyjąć telefoniczne dane i wprowadzić je do systemu – powiedział.

Dostęp do samego systemu obliczeniowego, który liczy głosy, jest ograniczony. - Na czas realizacji projektu system, który zbiera i liczy głosy, jest wydzielony z naszej wewnętrznej sieci. Nawet, jeśli jakiś pracownik ma wysokie uprawnienia dostępu do naszych innych systemów, to jeśli nie uczestniczy w tym projekcie, nie może na żadnym etapie podłączyć się do systemu - zapewnił Predko.

Dane po zebraniu i zweryfikowaniu liczone są za pomocą trzech niezależnych programów. Są to pakiety statystyczne, takie jak SPSS czy też SAS oraz programy bazodanowe MS Access/MySQL.

Ipsos, oprócz tegorocznych wyborów parlamentarnych, realizował badania exit polls także w wyborach samorządowych, prezydenckich i do europarlamentu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!