Jak powinien funkcjonować Trybunał? Sejmowy zespół ekspertów przedstawił propozycje

Jak powinien funkcjonować Trybunał? Sejmowy zespół ekspertów przedstawił propozycje
Raport złożono na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (fot. wikimedia)

• Trybunał Konstytucyjny w najważniejszych sprawach orzeka w pełnym składzie, uchwała Sejmu o wyborze sędziego Trybunału przyjmowana większością trzech piątych głosów - to niektóre z propozycji ustawowych zespołu ekspertów ds. TK. powołanego przez marszałka Sejmu.
• Zespół w raporcie ze swoich prac stwierdza też m.in. brak podstaw prawnych do niedopuszczania przez prezesa TK do orzekania sędziów wybranych przez obecny Sejm.

Raport będący efektem pracy zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego został złożony na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Zespół powstał w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół TK. O opinię w sprawie noweli ustawy o TK z grudnia 2015 r. autorstwa PiS zwrócił się do KW pod koniec grudnia ub.r. szef MSZ Witold Waszczykowski. W marcu premier Beata Szydło przekazała opinię KW do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

PAP spytała prof. Andrzeja Dziadzio z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z ekspertów, którzy pracowali nad raportem, o zawarte w nim rozwiązania.

"Nasza rola polegała na tym, że mieliśmy zapoznać się z raportem Komisji Weneckiej i dać wskazówki co do przyszłych prac nad ustawą o TK. Tak się złożyło, że przyspieszono prace nad nową ustawą i w związku z tym nasza praca była równoległą z pracą parlamentu. W ustawie, która została przyjęta, część naszych przemyśleń zawartych w raporcie została przez ustawodawcę uwzględniona" - podkreślił ekspert.

Czytaj też: Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest już w Dzienniku Ustaw

Jak poinformował, zespół w pierwszej części odniósł się do ocen Komisji Weneckiej. "Część z nich była niepoparta rzetelną argumentacją. Dostrzegliśmy wiele uchybień w raporcie, które wskazują, że Komisja Wenecka nie do końca rozpoznała nasz system konstytucyjny. Wiele stwierdzeń Komisji ma charakter błędów bądź przeinaczeń" - zaznaczył ekspert.

"Opinia publiczna zostanie zapoznana z naszym stanowiskiem wobec tez i zaleceń KW. Kładziemy nacisk na to, że opinia KW opiera się na projekcji systemu ustrojowego, ale nie jest to projekcja zgodna z obecnym porządkiem konstytucyjnym" - zapowiedział.

Prof. Dziadzio podkreślił, że członkowie zespołu "trzymali się tego, żeby ich propozycje były w ramach obecnego porządku konstytucyjnego, poza może postulatem głębokiej reformy skargi konstytucyjnej".

Zaznaczył, że za najważniejszą zasadę zespół uznał domniemanie konstytucyjności ustaw. "Uznaliśmy, że TK nie może przekształcić się w trzecią izbę parlamentu" - powiedział.

"Podkreśliliśmy w raporcie, że większość fundamentalnych ustaw powinna być oceniana przez TK w pełnym składzie i w związku z tym postulujemy, że Trybunał powinien orzekać większością konstytucyjnej liczby 15 sędziów. To oznacza, że za niekonstytucyjnością ustawy powinno wypowiedzieć się zawsze ośmiu sędziów" - powiedział Dziadzio.

W raporcie ekspertów pełen skład określono na co najmniej 11 sędziów, podobnie jak w podpisanej w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawie o TK.

Czytaj też: Ustawa o TK spełnia główne oczekiwania opozycji i Komisji Weneckiej

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!