REKLAMA

In vitro: Nowoczesna chce dostępu do ekspertyz ratusza Warszawy

  • Autor: GP/PAP
  • 18 sierpnia 2016 13:56
In vitro: Nowoczesna chce dostępu do ekspertyz ratusza Warszawy Politycy Nowoczesnej pod ratuszem Warszawy. (fot.:twitter.com/nowoczesna)

• Działacze Nowoczesnej w Warszawie apelują o udostępnienie dokumentów na mocy których ratusz stolicy odmawia popierania samorządowego programu in vitro.
• Głos w sprawie zabrali Paweł Rabiej i Sławomir Potapowicz, którzy apelują o działanie ratusza.
• W lipcu administracja stolicy Polski odmówiła wsparcia programu in vitro z budżetu miasta. Podobne rozwiązania działają już w Częstochowie i Łodzi.

W czwartek (18 sierpnia) politycy partii Ryszarda Petru wystosowali apel do władz Warszawy. W czasie briefingu przed ratuszem stolicy przedstawili wnioski do administracji Hanny Gronkiewicz-Waltz o ujawnienie ekspertyz, którymi urzędnicy kierują się przy podejmowaniu kluczowych dla mieszkańców decyzji.

To reakcja na odmowę upublicznienia opinii prawnych w sprawie finansowania przez samorząd in vitro oraz reprywatyzacji.

- Mamy dużo pogłosek o przedwczesnych wyborach w Warszawie - mówił polityk Nowoczesnej, Paweł Rabiej. - Dociera do nas wiele sygnałów, że działanie ratusza spowolniło. Sprawy obywateli i przedsiębiorców są załatwiane bardzo powoli. To jest bardzo negatywny sygnał. Ponadto tym co nas bardzo niepokoi jest brak przejrzystości w działaniach ratusza. Szczególnie dziwne jest utajnianie dokumentów, które mają istotny wpływ na decyzje podejmowane przez miasto.

Czytaj: Polityk PO zastanawia się nad spadającym poparciem Nowoczesnej

Wtórował mu członek lokalnych struktur Nowoczesnej, Sławomir Potapowicz. - Za formułą "dokumenty wewnętrzne" (które stosuje od pewnego czasu ratusz warszawy - przyp.red.) ukrywają się dokumenty, opinie prawne które według ratusza uniemożliwiają wprowadzenie w życie pewnych rozwiązań skutecznych dla miasta.

Polityk podkreślał, że takie dokumenty w obiegu wewnętrznym ratusza dotyczą sprawy in vitro. W lipcu Nowoczesna wystąpiła do miasta o ujawnienie dokumentów, które są postawą zatrzymania  programu in vitro w polskiej stolicy.

- Sytuacja jest o tyle dziwna i zatrważająca, że miasto opiera się na opinii prawnej, której nie chce ujawnić - relacjonował Potapowicz. - W obrocie prawnym, nie można używać sformułowania "dokumenty wewnętrzne". Miasto odpowiedziało nam, że tych dokumentów nie ujawni. W związku z tym skierowaliśmy wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego.

Czytaj: Nowoczesna przedstawiła propozycje dla rolnictwa

Nowoczesna liczy, że instancja wyższa, jaką jest kolegium odwoławcze przychyli się do wniosków działaczy partii na Mazowszu.

Sprawa in vitro w Warszawie jest precedensowa i z racji wielkości miasta oraz jego znaczenia jako stolicy skupia uwagę samorządowców i działaczy w całej Polsce. Na dofinansowanie procedury in vitro dotychczas zdecydowały się nieliczne samorządy w kraju. Z programu in vitro wspartego z budżetu samorządów od kilku lat mogą korzystać m.in. mieszkańcy Częstochowy. Od początku lipca tę metodę dofinansowuje Łódź.

Program refundacji in vitro wprowadzony przez poprzedni rząd obowiązywał do końca czerwca. Decyzję o unieważnieniu jego kolejnej edycji, wkrótce po objęciu urzędu, podjął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dotychczas dzięki temu programowi urodziło się ok. 5,3 tys. dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kij w mrowisko 2016-08-18 17:51:15
    "Od początku lipca tę metodę leczenia dofinansowuje Łódź." "In vitro" jest pozaustrojowym zapłodnieniem a nie żadną metodą leczenia czegokolwiek!!! Nie ma tutaj mowy o żadnym leczeniu, bo kobieta korzysta z "in vitro" ponieważ nie może zajść w ciążę w sposób naturalny często z powodu właśnie jakiejś choroby, która to choroba nie jest leczona i po całym procederze "in vitro" kobieta nadal nie może zajść w ciążę w sposób naturalny! Więc gdzie tu leczenie. Z "in vitro" może skorzystać też zdrowa kobieta (np. lesbijka), której nikt nie chce lecz i w tym przypadku nie ma mowy o leczeniu, bo nie ma choroby!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA