Grupa Wyszehradzka powoła centrum zarządzania kryzysem migracyjnym

Grupa Wyszehradzka powoła centrum zarządzania kryzysem migracyjnym
W Warszawie byli ministrowie krajów V4 i delegaci rządów innych krajów regionu. (fot.:twitter.com/v4_pres)

• Politycy zebrani w Warszawie na spotkaniu tzw. Grupy Wyszehradzkiej Plus zaaprobowali pomysł powstania centrum zarządzania kryzysem migracyjnym.
• Ta instytucja ma koordynować pomoc dla uchodźców z Bliskiego Wschodu w krajach najbliższych ognisku konfliktu, tj. Syrii.
• W pokonferencyjnych komentarzach wybrzmiała też ocena, że Unia nie jest jednomyślna w temacie pomocy uchodźcom.

W poniedziałek (21 listopada), w formacie poszerzonym spotkała się w Warszawie Grupa Wyszehradzka. Politycy w randze ministrów omówili ostatnie kluczowe wydarzenia z perspektywy regionu, jak i zastanawiali się nad przyszłością tematu migracji.

W ramach spotkania zapadły wstępne deklaracje powołania tzw. centrum zarządzania kryzysem migracyjnym.

- Chodzi o to, żebyśmy mogli dzielić się dobrymi praktykami wspierania uchodźców, tam gdzie są uchodźcami - w Libanie, Jordanii - w obozach, w których są ludzie, którzy uciekli przed skutkami wojny - mówił o pomyśle Mariusz Błaszczak. -Chodzi o koordynację tych działań. Chodzi również o przeznaczenie pieniędzy z budżetów naszych państw na realną pomoc.

To kolejna próba, wpisująca się w działania rządu Polski, zmiany polityki UE wobec fali migrujących do Wspólnoty. W poniedziałek minister Błaszczak przekonywał w mediach, że działania Unii nie dają rezultatów, a na znaczną ilość przybyłych tzw. relokacja migrantów dotknęła raptem 6 do 7 tysięcy osób.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej po raz kolejny wyrazili sprzeciw wobec unijnego systemu relokacji uchodźców.

Unia nie jest solidarna?

Słowacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak ocenił, że niektóre państwa UE nie przestrzegają zasad, jeżeli chodzi o sprawy migracji. Podkreślił, że kraje V4 będą nadal przekonywać inne państwa do idei „efektywnej solidarności”, bo - jak wskazywał - system relokacji imigrantów nie jest efektywny.

Podkreślił, że „efektywna solidarność” jest drogą do rozwiązania kryzysu migracyjnego, z naciskiem na prewencję i politykę powrotów.

Kryzys migracyjny w 2016 roku został zastopowany przez porozumienie na linii Bruksela - Ankara. Latem Unia porozumiała się z Turcją co pozwoliło ograniczyć napływ ludzi z Bliskiego Wschodu do Grecji i dalej w kierunku centralnych i zachodnich krajów kontynentu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!