XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Górnictwo: kompromis jest konieczny, bo awantura nic nie da

Górnictwo: kompromis jest konieczny, bo awantura nic nie da
Polska Grupa Górnicza potrzebuje 2,2 mld zł dokapitalizowania. (fot.: )

W przypadku Kompanii Węglowej mamy nadal sytuację patową. Przełomu nie przyniosły też obrady w ramach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie odbyło się w piątek piątego lutego spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Przedstawiciele rządu, pracodawców i strony związkowej dyskutowali na temat bieżącej sytuacji sektora wydobywczego.

W obradach uczestniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Obrady zdominowały kwestie bieżące i trudno się temu dziwić, gdyż strona społeczna przede wszystkim oczekiwała, że dojdzie do wycofania się zarządu Kompanii Węglowej z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 roku. Decyzja co do tej sprawy ma zapaść w najbliższych dniach.

Minister energii przyznał, że rozmowy były trudne. Branża znajduje się w ciężkiej sytuacji, a to, co dzieje się na międzynarowowym rynku węgla - spadek cen surowca - przysparza nowych kłopotów polskim producentom.

Przeczytaj: Nowe nazwiska w JSW

- Minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił swoją ocenę sytuacji, przedstawiciele strony społecznej zaprezentowali swoje argumenty - mówił po obradach górniczego zespołu trójstronnego szef Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Kompanii Węglowej Bogusław Hutek. - Podtrzymaliśmy nasz postulat dotyczący wycofania przez zarząd Kompanii decyzji o wypowiedzeniu porozumienia z 17 lipca 2015 roku. Minister zapewnił, że w połowie tygodnia poinformuje stronę społeczną o dalszych decyzjach resortu - zaznaczył Bogusław Hutek.

Niebawem może dojść do kolejnych obrad z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców i górniczych związków. Zapewne obrady te odbędą się w Katowicach, co postulowali związkowcy.

Według związkowców na razie trudno mówić o jakimś zbliżeniu stanowisk. Ministerstwo energii ma udzielić informacji odnośnie działań, jakie zamierza podjąć resort i zarząd Kompanii Węglowej, by doprowadzić do powołania Polskiej Grupy Górniczej, czyli Nowej Kompanii Węglowej.

Przeczytaj całość materiału na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnictwo: kompromis jest konieczny, bo awantura nic nie da

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!