XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Głosowanie przez pełnomocnika. Wnioski tylko do piątku

Głosowanie przez pełnomocnika. Wnioski tylko do piątku
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Fot, parlamentarny.pl

Do piątku można składać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika; za jego pośrednictwem głosować mogą niepełnosprawni oraz osoby, które ukończyły 75 lat.

By sporządzić akt pełnomocnictwa, a tym samym zagłosować przez pełnomocnika, najpóźniej w piątek trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców. Wniosek można również złożyć w postaci elektronicznej przy użyciu dedykowanej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP (http://epuap.gov.pl).

Pisemna zgoda

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa).

Osoba, która udzieliła pełnomocnictwa, może głosować osobiście w lokalu komisji obwodowej, pod warunkiem jednak, że wcześniej nie zrobił tego pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez osobę, która udzieliła pełnomocnictwa, powoduje jego wygaśnięcie.

Udzielone pełnomocnictwo można też cofnąć - przez złożenie w gminie, w której sporządzono akt pełnomocnictwa, oświadczenia. Można to zrobić najpóźniej na dwa dni przed referendum - do 23 października. Oświadczenie można też doręczyć obwodowej komisji w dniu głosowania.

Dla kogo pełnomocnik?

Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy: najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, orzeczenie o zaliczeniu do I i II gruру inwalidów, osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Przez pełnomocnika nie można też głosować za granicą.

Do piątku 23 października w urzędzie gminy można też pobierać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Głosowanie przez pełnomocnika. Wnioski tylko do piątku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!