REKLAMA

Gen. Różański: Rośnie ilość manewrów wojskowych w Polsce

  • Autor: GP
  • 28 czerwca 2016 10:33
Gen. Różański: Rośnie ilość manewrów wojskowych w Polsce Generał Mirosław Różański, po prawej, na Odprawie Kwartalnej. (fot.:twitter.com/DGeneralneRSZ)

• Generał Mirosław Różański, dowódca generalny sił zbrojnych mówił o rozwoju strategii manewrowej Wojska Polskiego (WP).
• Wojskowego cieszy postępująca współpraca miedzy polskimi, a sojuszniczymi jednostkami zbrojnymi. Obrazował ją wzrostem ilości manewrów wojskowych w Polsce.
• Zapytany o obronę terytorialną gen. Różański apeluje, by włączyć te jednostki do struktury sił zbrojnych RP.

W poniedziałek (27 czerwca) generał, dowódca generalny sił zbrojnych Mirosław Różański wypowiedział się dla mediów. W jego ocenie najbliższe miesiące będą kluczowe dla rozwoju i koordynacji Polskiej Armii. Skomentował też ostatnie działania MON, w ramach których resort obrony przedsięwziął działania na rzecz obrony terytorialnej.

- Do niedawna mocno separowaliśmy naszą aktywność narodową i międzynarodową - mówił generał. - Myślę, że dzisiaj powinniśmy środek ciężkości przesunąć w stronę większej koherentności w układzie międzynarodowym, także na szczeblach taktycznych: brygad czy dywizji.

Wojskowy podkreślał, że w ostatnich latach, po zmianach w strukturze dowództwa Wojska Polskiego (WP) udało się zintensyfikować ilość manewrów wojskowych naszych żołnierzy. W ciągu trzech lat od 2013 roku do 2016 podniesiono ilość szkoleń o ponad 50 inicjatyw. Blisko dwukrotnie wzrosła też liczba manewrów prowadzonych w koordynacji z wojskami sojuszników.

Czytaj: Jak ważny będzie szczyt NATO w Warszawie?

Wobec intensyfikacji szkoleń, generała cieszy wzrost współpracy zwłaszcza w ramach NATO

- Szybko doszliśmy do wspólnego spojrzenia, że musimy stanowić całość, bo to korzystne dla nas i dla kolegów z NATO - argumentował dowódca.

Podał też pierwsze oczekiwania wobec nowych sił Sojuszu, które będą stacjonować w Polsce. Ich rozmieszczenie zostało zapowiedziane i wygląda na to, że wymaga już tylko formalnej aprobaty na szczycie w Warszawie, który odbędzie siew lipcu.

Czytaj: Policja rozesłała plany bezpieczeństwa szczytu NATO w niezabezpieczonej korespondencji

- Mamy zapewnienie, że zasadnicza część brygady (NATO - red.), czyli elementy dowodzenia czy wsparcia artyleryjskiego, byłaby rozmieszczona na terenie Polski. O przyszłość szkoleniową tego elementu byłbym spokojny. Manewry Anakonda pokazały, że mamy zdecydowanie lepszą płaszczyznę porozumienia.

Zapytany o działania MON, które reorganizują obronę terytorialną generał wygłosił pogląd, który od dłuższego czasu dominuje wśród wojskowych. Podobnego stanowiska był wcześniej generał Koziej.

- Obrona terytorialna? - powtórzył pytanie generał. - Jak najbardziej, ale powinna być częścią sił zbrojnych i działać według standardów znanych nam wszystkim i akceptowalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA