Expose premier Szydło: Kluczowa polityka socjalna i bezpieczeństwo Polski

Expose premier Szydło: Kluczowa polityka socjalna i bezpieczeństwo Polski
Expose premier Beaty Szydło będzie 22. wygłoszonym w Sejmie po 1989 r. (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

Najważniejszym przekazem expose premier Beaty Szydło będą zapewnienia o realizacji obietnic z kampanii - uważają eksperci.

W ich ocenie to z polityką socjalną wiążą się największe oczekiwania społeczne. W expose pojawi się również wątek bezpieczeństwa państwa.

Kluczowym punktem expose gwarancja realizacji obietnic wyborczych

Najważniejszym przekazem expose Beaty Szydło będą zapewnienia o realizacji obietnic z kampanii uważa szef Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk. "W kampanii wyborczej Beata Szydło stała się twarzą obietnic dotyczących kwestii socjalnych i to one będą kluczowe w expose" - mówił. W jego ocenie na tych kwestiach na pewno jednak się nie skończy i można oczekiwać, że premier przedstawi całościowy program swojego rządu.

Podobnego zdania jest socjolożka i prezes Fundacji Kazimierza Wielkiego Joanna Szalacha-Jarmużek. Jak mówiła, kwestie polityki społecznej - jak 500 zł na dziecko czy powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - pojawiały się najczęściej w kampanii wyborczej i "gdyby zostały pominięte w expose, mogłoby to zostać źle odebrane przez część wyborców"

Bezpieczeństwo ważnym wątkiem expose

Szalacha-Jarmużek spodziewa się nakreślenia przez Szydło "całościowej wizji strategicznej rozwoju państwa". "Strategiczne kierunki będą dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa narodowego i gospodarki" - mówiła.

Zdaniem Szalachy-Jarmużek ważnym wątkiem w expose będzie kwestia podmiotowości Polski na arenie międzynarodowej i to ona zostanie postawiona na pierwszym planie. "Po tej formacji można się spodziewać większego akcentowania interesu narodowego, państwowego, konieczności zmiany funkcjonowania państwa w relacjach międzynarodowych, podkreślania samodzielności; te kwestie też były podnoszone w obu kampaniach, prezydenckiej i parlamentarnej" - mówiła badaczka.

Będzie straszenie imigrantami?

Kucharczyk ma z kolei obawy wobec polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przyszłego rządu. W jego ocenie expose może być próbą wykorzystania lęków Polaków narosłych w związku z piątkowymi zamachami w Paryżu do promowania polityki "nasza chata z kraja" i "straszenia uchodźcami".

"Możemy usłyszeć wezwanie do odgrodzenia się od Europy, w której dzieją się złe rzeczy, i kultywowania własnego poletka z Czechami, Słowakami i przede wszystkim Węgrami, bo temu rządowi najbliżej jest do rządu Victora Orbana" - mówił Kucharczyk. Jak podkreślił, podobne deklaracje padały z ust polityków PiS w okresie kampanii wyborczej i w czasie ostatniego weekendu - w reakcji na zamachy Państwa Islamskiego we francuskiej stolicy.

Tymczasem w ocenie Kucharczyka rząd powinien nakreślić plan współpracy z partnerami europejskimi "w kontekście wielopoziomowego kryzysu". "Oczekiwałbym porzucenia haseł łatwych i chwytliwych. Zamiast niezgody i tupania nogą nowy rząd powinien postawić na konstruktywne podejście, przedstawienie konkretnych inicjatyw i pomysłów" - podkreślił. "Jestem jednak pesymistą" - przyznał.

Szalacha-Jarmużek uważa, że expose zostanie wygłoszone "w duchu odpowiedzialności służby cywilnej za sprawy publiczne". Zwróciła uwagę, że Szydło wielokrotnie mówiła już o rządzie "pracy, wysiłku i odpowiedzialności".

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Expose premier Szydło: Kluczowa polityka socjalna i bezpieczeństwo Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!