Euoposłowie PO i PiS przeciw lipcowej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim

Euoposłowie PO i PiS przeciw lipcowej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim
Europosłowie PO i PiS przeciwko lipcowej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim. (fot. wikipedia.org)

• Europosłowie PiS i PO wspólnie głosowali przeciwko organizowaniu debaty o Polsce na lipcowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.
• Połowa deputowanych delegacji PO-PSL i jedna trzecia PiS nie wzięła jednak udziału w tym głosowaniu - tłumaczą, że dotarli z opóźnieniem.

Sprawa ewentualnej rezolucji dotyczącej m.in. prowadzonej przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski powróciła w poniedziałek (5 lipca) na rozpoczęciu posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

W Strasburgu wniosek o przeprowadzenie debaty i przyjęcie rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce już w tym tygodniu złożyły grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej oraz Socjalistów i Demokratów.

Ostatecznie został on jednak odrzucony przez większość europosłów. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się wszyscy eurodeputowani z delegacji PiS - głosowało 12 z 19 europosłów, reszta była nieobecna.

- Zwykle nie ma głosowań o takiej porze - tłumaczył swoich kolegów wiceszef PE Ryszard Czarnecki z PiS, który akurat był na sali i przekonywał, że w Polsce nie dzieje się nic, co uzasadniałoby organizowanie debaty i przyjmowanie rezolucji.

Jeden z nieobecnych przedstawicieli PiS Tomasz Poręba twierdzi, że dotarł do Strasburga z opóźnieniem, ponieważ jego samolot do Bazylei przyleciał później, niż planowano. - Próbowano z zaskoczenia doprowadzić do debaty i rezolucji o Polsce wiedząc, że bardzo duża część posłów do PE z krajów członkowskich jest jeszcze w drodze na posiedzenie - uważa polityk.

Na pecha skarżył się też Jarosław Kalinowski z PSL, którego również nie było podczas tego głosowania w poniedziałek. - Byłem (w Strasburgu - przyp.red.) dopiero po godz. 20 niestety. Miałem po drodze awarię samochodu - powiedział europoseł.

Ostatecznie za odrzuceniem wniosku Socjalistów oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej zagłosowało 169 eurodeputowanych (w tym 12 z PiS oraz 12 z PO-PSL), przeciwko było 116 osób. Od głosu wstrzymało się natomiast 70 europosłów.

O ile w tym głosowaniu polscy europosłowie byli zgodni, to w kolejnym, które dotyczyło tego, czy PE powinien zająć się sprawą Polski we wrześniu, były już różnice. Tu PO zagłosowała za, natomiast PiS - przeciw.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!