REKLAMA

Euoposłowie PO i PiS przeciw lipcowej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim

  • Autor: PAP/jm
  • 05 lipca 2016 18:00
Euoposłowie PO i PiS przeciw lipcowej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim Europosłowie PO i PiS przeciwko lipcowej debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim. (fot. wikipedia.org)

• Europosłowie PiS i PO wspólnie głosowali przeciwko organizowaniu debaty o Polsce na lipcowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.
• Połowa deputowanych delegacji PO-PSL i jedna trzecia PiS nie wzięła jednak udziału w tym głosowaniu - tłumaczą, że dotarli z opóźnieniem.

Sprawa ewentualnej rezolucji dotyczącej m.in. prowadzonej przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski powróciła w poniedziałek (5 lipca) na rozpoczęciu posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

W Strasburgu wniosek o przeprowadzenie debaty i przyjęcie rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce już w tym tygodniu złożyły grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej oraz Socjalistów i Demokratów.

Ostatecznie został on jednak odrzucony przez większość europosłów. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się wszyscy eurodeputowani z delegacji PiS - głosowało 12 z 19 europosłów, reszta była nieobecna.

- Zwykle nie ma głosowań o takiej porze - tłumaczył swoich kolegów wiceszef PE Ryszard Czarnecki z PiS, który akurat był na sali i przekonywał, że w Polsce nie dzieje się nic, co uzasadniałoby organizowanie debaty i przyjmowanie rezolucji.

Jeden z nieobecnych przedstawicieli PiS Tomasz Poręba twierdzi, że dotarł do Strasburga z opóźnieniem, ponieważ jego samolot do Bazylei przyleciał później, niż planowano. - Próbowano z zaskoczenia doprowadzić do debaty i rezolucji o Polsce wiedząc, że bardzo duża część posłów do PE z krajów członkowskich jest jeszcze w drodze na posiedzenie - uważa polityk.

Na pecha skarżył się też Jarosław Kalinowski z PSL, którego również nie było podczas tego głosowania w poniedziałek. - Byłem (w Strasburgu - przyp.red.) dopiero po godz. 20 niestety. Miałem po drodze awarię samochodu - powiedział europoseł.

Ostatecznie za odrzuceniem wniosku Socjalistów oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej zagłosowało 169 eurodeputowanych (w tym 12 z PiS oraz 12 z PO-PSL), przeciwko było 116 osób. Od głosu wstrzymało się natomiast 70 europosłów.

O ile w tym głosowaniu polscy europosłowie byli zgodni, to w kolejnym, które dotyczyło tego, czy PE powinien zająć się sprawą Polski we wrześniu, były już różnice. Tu PO zagłosowała za, natomiast PiS - przeciw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA