XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elżbieta Rafalska o stanowisku KE ws. wieku emerytalnego: To nie jest żadna dyskryminacja

Elżbieta Rafalska o stanowisku KE ws. wieku emerytalnego: To nie jest żadna dyskryminacja
Odpowiedź upublicznimy ją w tym momencie, w którym KE ją otrzyma - powiedziała minister (Elżbieta Rafalska, fot.Ministerstwo Rodziny/twitter.com)

Mamy cztery tygodnie na odpowiedź i piszemy ją - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odnosząc się do listu Komisji Europejskiej, wg której różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to dyskryminacja.

W TV Republika minister Rafalska przypomniała, że zgodnie z obowiązującą od niemal 40 lat dyrektywą, kraje członkowskie nie mają obowiązku wprowadzania swojego ustawodawstwa w zakresie zrównania wieku emerytalnego. "Natomiast Komisja Europejska ma takie kompetencje, że może się pytać i może to monitorować" - zaznaczyła. "Wierzę, że nasze argumenty, które są po naszej stronie, pozbawią tych wątpliwości Komisję. To nie jest żadna dyskryminacja" - dodała.

Poproszona o doprecyzowanie argumentów, Rafalska przypomniała, że wiek emerytalny w Polsce za czasów rządów Donalda Tuska i PO-PSL został podniesiony najpierw w 2009 roku, a potem ponownie w 2013 roku. "Zwykle takie wydłużenie o 5 lat odbywa się w cyklach 10-letnich, po których można analizować sytuację osób ubezpieczonych" - podkreśliła.

"Niech KE spokojnie czeka, mamy cztery tygodnie na odpowiedź i piszemy ją. Upublicznimy ją w tym momencie, w którym KE ją otrzyma" - zapowiedziała.

Czytaj też: KE uruchomi procedurę ws. wieku emerytalnego w Polsce?

"Myślę, że traktujmy to nie jako absolutnie dyskryminacyjne praktyki, tylko jako uprzywilejowaną sytuację dla kobiet, które są w szczególnej sytuacji związanej z tym, że wypełniają funkcje opiekuńcze nie tylko wobec dzieci, ale bardzo często też wobec pozostałych członków rodziny" - oceniła.

Od 1 października w Polsce będzie obowiązywać wiek emerytalny sprzed reformy: kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni - w wieku 65 lat. KE ma wątpliwości co do zróżnicowania wieku dla kobiet i mężczyzn - w jej ocenie jest to dyskryminacja; sugeruje rozpoczęcie procedury wobec Polski, gdy nowe przepisy wejdą w życie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska o stanowisku KE ws. wieku emerytalnego: To nie jest żadna dyskryminacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!