XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektroniczny pobór opłat za korzystanie z dróg będzie procedowany w komisji

Elektroniczny pobór opłat za korzystanie z dróg będzie procedowany w komisji
Usługa EETS oznacza, że użytkownik drogi, który będzie chciał z niej korzystać, otrzyma: jedno rozliczenie za naliczone mu opłaty za przejazdy po obszarze Unii Europejskiej. (fot.flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Nowelę wprowadzającą do polskiego prawa unijne przepisy, które uproszczą pobór drogą elektroniczną opłat od kierowców podróżujących po drogach UE, sejmowa komisja infrastruktury po pierwszym czytaniu skierowała w czwartek do podkomisji.

Nowele: ustawy o drogach publicznych, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a celem jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów Unii Europejskiej regulujących działanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej (ang. EETS - European Electronic Toll Service).

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że nowela ma charakter techniczny i wprowadza podstawy prawne do wdrożenia w Polsce usługi EETS.

- Ta ustawa nie wprowadza żadnych dodatkowych opłat dla kierowców, jest to usługa uzupełniająca wobec krajowych systemów i może być stosowana w krajach, w których działa elektroniczny system poboru opłat - powiedział Szmit.

EETS to rozwiązanie, które umożliwia kierowcom płacenie w sposób elektroniczny na wszystkich drogach krajów Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Przeczytaj o polskich ciężarówkach w Rosji.

Usługa EETS oznacza, że użytkownik drogi, który będzie chciał z niej korzystać, otrzyma: jedno rozliczenie za naliczone mu opłaty za przejazdy po obszarze Unii Europejskiej w danym okresie; jedno urządzenie umożliwiające naliczanie opłat podczas przejazdów po wszystkich drogach UE.

Nowe regulacje będą stosowane wyłącznie na drogach, na których istnieją systemy poboru opłat w formie elektronicznej. Obecnie w Polsce są to drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Jest to także usługa fakultatywna, czyli jeśli ktoś nie będzie chciał z niej korzystać, to będzie się mógł dalej rozliczać w każdym kraju osobno. Żaden przepis tej ustawy nie nakłada obowiązku stosowania tego systemu - dodał Szmit.

W ramach świadczenia usługi EETS - dostawca dostarczy kierowcy urządzenie do pobierania opłat, które będzie instalowane w pojeździe, służące do przekazywania danych o opłatach naliczanych za przejazdy.

Urządzenie ma spełniać określone wymogi techniczne, powinno być interoperacyjne i zdolne do komunikowania się między systemami elektronicznego pobierania opłat używanymi przez różne podmioty. Musi być kompatybilne z każdą z technologii, niezależnie od tego, jaka wykorzystywana jest w danym kraju UE (tj. DSRC, system satelitarny, GSM).

Podmioty pobierające opłaty będą musiały zamieszczać na swoich stronach internetowych wykaz wszystkich dostawców usługi EETS, z którymi zawarły umowę oraz informacje o zasadach dostępu do obszaru EETS. Przychody uzyskane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z tytułu opłat uiszczonych przez dostawców EETS, z którymi GDDKiA zawrze umowy, będą wpływać na konto Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektroniczny pobór opłat za korzystanie z dróg będzie procedowany w komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!