Ekspresowe tempo prac nad prawem o prokuraturze

Ekspresowe tempo prac nad prawem o prokuraturze
Zdaniem Andrzej Seremeta Prokuratura Generalna miała zbyt mało czasu na opracowanie wyczerpującego stanowiska na temat Prawa o prokuraturze

Posłowie rozpoczęli merytoryczną pracę nad projektem ustawy Prawo o prokuraturze, zakładającej połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze. W sejmie trwają obrady podkomisji nadzwyczajnej, która ma przygotować sprawozdanie na piątkowe posiedzenie Komisji sprawiedliwości i praw człowieka o obu projektach ustaw.

Zaraz na początku posiedzenia podkomisji doszło do dyskusji na temat zbyt szybkiego, zdaniem opozycji, tempa prac nad ustawami. Poseł Robert Kropiwnicki z PO stwierdził, że przeznaczenie dwóch dni na przedyskutowanie dwóch ustaw o charakterze ustrojowym to zbyt mało i nie jest to dobrym obyczajem parlamentarnym. Zwrócił też uwagę, że w dostarczonych członkom podkomisji materiałach brak jest opinii sejmowej Komisji Obrony Narodowej, chociaż projektowana ustawa zakłada likwidację Prokuratury Wojskowej i włączenie ją do struktur prokuratury cywilnej.

Ze stanowiskiem posła Kropiwnickiego nie zgodził się występujący w imieniu wnioskodawców poseł Michał Wójcik, który stwierdził, że przecież znaczna część przepisów nowej ustawy jest powieleniem tych zawartych w dotychczas obowiązującej ustawie, więc nie ma powodu by przeciągać procedowanie.

Na bardzo szybkie tempo prac zwrócił także uwagę prokurator generalny Andrzej Seremet, który powiedział, że Prokuratura Generalna miała zbyt mało czasu na opracowanie wyczerpującego stanowiska. W związku z tym w przygotowano dwa dokumenty. Jeden, krótszy, który dostarczono posłom wcześniej i drugi bardziej rozbudowany, który został dostarczony dopiero w dniu posiedzenia podkomisji.

W związku z tym wicemarszałek Barbara Dolniak z Nowoczesnej zgłosiła wniosek o dwugodzinna przerwę aby posłowie mogli zapoznać się z treścią obu stanowisk Prokuratury Generalnej. Wniosek został odrzucony.

Prawo o prokuraturze to kolejny projekt ustawy lansowany przez PiS, który budzi kontrowersje opozycji. Opozycja zarzuca mu upolitycznienie prokuratury oraz skoncentrowanie zbyt dużej władzy w ręku ministra sprawiedliwości, a poprzez to drastyczne ograniczenie niezależności prokuratorów.

Przemawiający w imieniu wnioskodawców poseł Michał Wójcik przedstawiał główne założenia nowej ustawy.

Są to: połączenie urzędów prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, likwidacja prokuratury generalnej i prokuratur apelacyjnych, a w to miejsce utworzenie prokuratury krajowej i prokuratur regionalnych, likwidacja pionu wojskowego i włączenie go do pionu cywilnego prokuratury, przeniesienie zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz korupcji na poziom centralny, jawność postepowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów oraz ich oświadczeń majątkowych, w miejsce likwidowanej Krajowej Rady Prokuratury utworzenie Krajowej Rady Prokuratorów z innymi zadaniami.

Ustawa ma też umożliwić szybsze awanse prokuratorów.

Reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości wiceminister Bogdan Święczkowski w całości poparł projekt ustawy i stwierdził, że nowelizacja odpowiada na współczesne wyzwania zwłaszcza w zakresie przestępczości finansowo-gospodarczej. Dodał, że nowa ustawa stworzy możliwość lepszej współpracy prokuratury ze służbami specjalnymi. Zwrócił też uwagę, że w ustawie jest szereg unormowań zwiększających samorządność prokuratorów niższego szczebla. Za bardzo ważny uznał przepis o utworzenie na szczeblu centralnym komórki zajmującej się przestępczością sędziów i prokuratorów, co jego zdaniem pozwoli na prowadzenie tych spraw bez wpływu lokalnych nacisków.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspresowe tempo prac nad prawem o prokuraturze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!