Ekspert: porażka PO na Dolnym Śląsku wynikiem braku strategii w kampanii

Ekspert: porażka PO na Dolnym Śląsku wynikiem braku strategii w kampanii
Ewa Kopacz (fot. Facebook)

PiS wygrało z PO wybory do Sejmu w dwóch z trzech okręgów na Dolnym Śląsku - regionie, w którym PO nie przegrała od 2007 r. To wynik braku strategii w kampanii i błędów takich jak start Grzegorza Schetyny ze świętokrzyskiego - uważa ekspert ds. marketingu politycznego Wiesław Gałązka.

Do tej pory Dolny Śląsk, obok takich regionów jak Opolszczyzna czy województwo pomorskiej, był uważany za bastion Platformy Obywatelskiej. Od 2007 r. PiS nie wygrało tu wyborów, a szczególnie silny elektorat Platforma miała w okręgu wrocławskim i samym Wrocławiu.

Specjalista od marketingu politycznego z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Wiesław Gałązka uważa, że przyczyn porażki PO na Dolnym Śląsku należy szukać w braku "jakiejkolwiek strategii wyborczej".

W okręgu wrocławskim PO zdobyło pięć mandatów, zaś PiS sześć, dwa mandaty przypadły Nowoczesnej, a jeden komitetowi Kukiz'15. W 2007 r. PO miała w tym okręgu 9 mandatów, a PiS 4. Tylu też posłów wprowadziły te partie do Sejmu w roku 2011.

Tam notuje się najwyższy spadek

Spadek poparcia dla Platformy szczególnie widoczny jest w analizie głosów oddawanych na liderów tej partii w okręgu wrocławskim. W dwóch poprzednich wyborach (2007 i 2011) "jedynką" na liście PO w tym okręgu był b. minister kultury i wieloletni prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski. Na tego polityka w 2007 r. zagłosowało ponad 210 tys. wyborców, a cztery lata później niemal 150 tys.

W tegorocznych wyborach PO postawiło na dobrze rozpoznawalną we Wrocławiu prof. Alicję Chybicką. Jednak senator, jednocześnie kierownik wrocławskiej Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej nie okazała się "lokomotywą" PO pokroju Zdrojewskiego. Choć oddano na nią najwięcej głosów (62 211), ze wszystkich kandydatów startujących w wyborach do Sejmu na Dolnym Śląsku, nie przełożyło się to na zwycięstwo PO w okręgu wrocławskim.

Brak silnego lidera listy mógł zaważyć też na przegranej

Brak silnego lidera listy mógł zaważyć też na przegranej w okręgu legnicko-jeleniogórskim. Tam PO zdobyła cztery mandaty, a PiS sześć, po jednym pośle do Sejmu z tego okręgu wprowadzili Nowoczesna i Kukiz'15. W poprzednich wyborach PiS zdobyło tam cztery mandaty, PO pięć, SLD dwa, a Ruch Palikota jeden.

W przednich wyborach liderem listy PO w okręgu legnicko-jeleniogórskim był obecny szef MSZ Grzegorz Schetyna, który w tych wyborach startował jako "jedynka" w woj. świętokrzyskim. W 2011 r. Schetynę w jego rodzimym okręgu poparło ponad 67 tys. wyborców; obecny lider listy wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski zdobył tu 15 206 głosów.

"Wielkim błędem premier Kopacz było przesunięcie Grzegorza Schetyny do startu w Kielcach. On jest przecież bardzo mocno kojarzony zarówno z PO jak i Dolnym Śląskiem, a tymczasem wyborcy dostali w ten sposób sygnał, że w partii są jakieś podchody. To ich mogło zniechęcić" - uważa Gałązka. Jak zauważył nieobecność Schetyny w jego rodzimym okręgu legnicko-jeleniogórskim spowodowała tam "stratę kilkudziesięciu tysięcy głosów".

Ekspert ocenił, że na gorszy odbiór PO w regionie miały również wpływ "podziały w dolnośląskim PO, które rozpoczęły się po wyborze na szefa Jacka Protasiewicza".

Protasiewicz zastąpił Schetynę w roli szefa dolnośląskich struktur PO podczas zjazdu regionalnego partii w październiku 2013 r. Następnie zaczął współpracować w samorządzie miejskim i wojewódzkim z radnymi związanymi z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Doprowadziło to do zawarcia koalicji i zmiany zarządu województwa, czemu wcześniej przeciwny był Schetyna.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: porażka PO na Dolnym Śląsku wynikiem braku strategii w kampanii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!