XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci o wyborach w Polsce: możliwe zmiany w stosunkach z Białorusią

Eksperci o wyborach w Polsce: możliwe zmiany w stosunkach z Białorusią
Idą zmiany w stosunkach polsko-białoruskich? Fot. Mińsk/wikipedia

Polska polityka wobec Białorusi będzie po zwycięstwie PiS zależeć od stosunków Mińska z Unią Europejską, ale mimo to w stosunkach dwustronnych może dojść do pewnych zmian – ocenili dwaj niezależni komentatorzy białoruscy w rozmowie z PAP.

"Politykę zagraniczną w krajach UE ustala się drogą konsensusu, a Bruksela jest jej koordynatorem. Z tego punktu widzenia Polska jest niezupełnie samodzielna w polityce zagranicznej. Zwycięstwo w wyborach tej czy innej partii w dowolnym kraju UE nie oznacza zmiany jego polityki zagranicznej" – podkreślił Waler Karbalewicz.

Inny politolog Alaksandr Kłaskouski zwrócił uwagę, że wśród białoruskich komentatorów panuje pogląd, że jak PiS był poprzednio u władzy za prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to Polska silniej wspierała białoruską opozycję i społeczeństwo obywatelskie - właśnie wtedy powstała nadająca z polski niezależna telewizja białoruskojęzyczna Biełsat i utworzono program stypendialny Kalinowskiego dla represjonowanych studentów.

"Są przeprowadzane paralele, że może i teraz dojdzie do mocniejszego wspierania opozycji i społeczeństwa obywatelskiego Białorusi. Ale myślę, że nie jest to tak jednoznaczne, bo nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki" – powiedział Kłaskouski.

Zgodził się z nim Karbalewicz. "Niezupełnie można to porównywać. Politykę zagraniczną prowadzi się w międzynarodowym kontekście, a wtedy był inny. Nie było takiego konfliktu między Rosją i Zachodem, nie było kryzysu ukraińskiego i stosunek UE do Białorusi był inny" – zaznaczył.

Zdaniem Kłaskouskiego perspektywa stosunków między Białorusią i Polską będzie zależeć w mniejszym stopniu od tego, jaka partia rządzi w Polsce, a w większym od dwóch innych czynników, m.in. tego, czy utrzyma się obecny trend normalizacji stosunków między Białorusią i UE. "Jeśli utrzyma się i będzie wzmacniany, to nie sądzę, by nowy rząd w Warszawie poszedł pod prąd tego nurtu, chociaż oczywiście mogą być jakieś niuanse w polityce – zawsze były, bo Polska jest sąsiadką Białorusi" - ocenił.

Za drugi istotny czynnik uznał kwestię ewentualnej rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi. "Jeśli Kreml mimo wszystko przepchnie ten projekt i rozmieści tu, w Bobrujsku, albo w Baranowiczach bazę lotniczą, to sądzę, że może to pogorszyć dwustronne stosunki między Mińskiem i Warszawą" – powiedział.

Z drugiej strony Kłaskouski uważa, że jeśli ogólna atmosfera między Mińskiem i UE będzie się nadal poprawiać, to "są szanse, że w Mińsku wreszcie dadzą zielone światło od dawna gotowej (polsko-białoruskiej) umowie o małym ruchu granicznym". "Ale podkreślam, że to będzie w znacznym stopniu zależeć w szczególności od sprawy bazy lotniczej. Trzeba zaznaczyć, że Mińsk niestety jest w pewnym stopniu zakładnikiem polityki zagranicznej Rosji, a Rosja, jak widzimy, może być nieprzewidywalna i agresywna" - zaznaczył.

Pewnych zmian w stosunkach polsko-białoruskich nie wykluczył też Karbalewicz. "Wiadomo, że PiS ma do Białorusi bardziej krytyczny stosunek, jeśli chodzi o sytuację w sferze praw człowieka, nastawienie do mniejszości polskiej czy sytuację ze Związkiem Polaków. Teraz PiS będzie mieć wszystkie najwyższe stanowiska w państwie – prezydenta, parlament, rząd - i dlatego może formować politykę wobec Białorusi, nie zważając na opozycję" – zauważył Karbalewicz.

Podkreślił, że polityka UE wobec Białorusi jest kształtowana tylko przez kilka państw Unii – sąsiadów Białorusi: Polskę, Litwę i Łotwę, a także Niemcy. "Z tego względu mogą powstać pewne problemy. Polska może na przykład zawetować niektóre decyzje UE dotyczące zniesienia sankcji wizowych wobec białoruskich urzędników. Teoretycznie jest to możliwe" - ocenił.

Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że Unia Europejska szykuje się do zniesienia do końca października sankcji wobec prezydenta Alaksandra Łukaszenki i ok. 150 urzędników. Mają one być zniesione tymczasowo - na cztery miesiące. Źródła unijne podały, że to odpowiedź na uwolnienie przez Łukaszenkę w sierpniu sześciu więźniów politycznych.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci o wyborach w Polsce: możliwe zmiany w stosunkach z Białorusią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!