Ekshumacje: Do prokuratury wpłynęło w sumie 20 zażaleń

Ekshumacje: Do prokuratury wpłynęło w sumie 20 zażaleń
W październiku ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli, duchownych i przedstawicieli władz o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich. Na zdjęciu TU-154M w narodowych barwach. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Do Prokuratury Krajowej złożono kolejne trzy zażalenia, sprzeciwy dotyczące ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.
• W sumie wpłynęło takich pism już 20.
• Argumentacja prokuratury jest jednoznaczna, procedurę trzeba wykonać.

Jak sprecyzowała w rozmowie rzeczniczka PK Ewa Bialik, składane pisma przyjmują różne formy - są to zarówno zażalenia na ekshumację, jak i sprzeciwy dotyczące decyzji o niej oraz wnioski o jej uchylenie.

"Na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego. Otrzymują także na piśmie pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych" - dodała.

Bialik poinformowała, że do prokuratury wpłynęły też wnioski o przeprowadzenie ekshumacji, w tym niezwłocznie, a także pisma i prośby o udzielenie bliższych informacji co do terminu i przebiegu czynności.

Prokuratura od początku stoi na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Wskazywał na to m.in. podczas specjalnej konferencji w Prokuraturze Krajowej nt. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.

Czytaj: Sąd oddalił wniosek o zakazanie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Także Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie w trybie cywilnym ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Złożyły go cztery osoby, w tym wdowa po pośle PO Arkadiuszu Rybickim - Małgorzata Rybicka. Jak mówiła we wtorek w TVN24, sąd ocenił równocześnie, iż w związku z decyzją dot. ekshumacji "naruszone zostały dobra osobiste" bliskich ofiar, występujących z wnioskiem.

Do tej pory przeprowadzono ekshumacje trzech osób: w ubiegłym tygodniu - pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, we wtorek - Stefana Melaka. Na czwartek zaplanowano ekshumację Tomasza Merty.

Decyzje dot. ekshumacji spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. W październiku ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli, duchownych i przedstawicieli władz o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich. "Stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu" - napisali w liście otwartym. Pod listem podpisali się m.in. członkowie rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Artura Francuza, Jarosława Florczaka, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa. List ten skierowali też do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekshumacje: Do prokuratury wpłynęło w sumie 20 zażaleń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!