XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dziewięć śledztw w prokuraturze. PO i PSL mają się czego obawiać?

Dziewięć śledztw w prokuraturze. PO i PSL mają się czego obawiać?
Prokuratura Okręgowa w Warszawie i podległe jej prokuratury rejonowe prowadzą dziewięć śledztw po tzw. audytowych zawiadomieniach ministerstw i innych centralnych organów (fot.fotolia)

• Obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie i podległe jej prokuratury rejonowe prowadzą dziewięć śledztw po tzw. audytowych zawiadomieniach ministerstw i innych centralnych organów.
• Od listopada 2015 r. do prokuratur złożono 21 zawiadomień w takich sprawach.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański spośród takich zawiadomień - które od 18 listopada zeszłego roku wpłynęły do tej prokuratury - w dziewięciu sprawach wszczęto śledztwo, kolejne sześć spraw jest na etapie postępowania sprawdzającego (po którym zapadnie decyzja o wszczęciu lub odmowie śledztwa). Cztery sprawy zakończyły się odmową wszczęcia śledztwa; w przypadku dwóch zawiadomień wszczęte śledztwo umorzono.

W połowie maja w Sejmie premier Beata Szydło oraz poszczególni ministrowie przedstawili wyniki raportu oceniającego rządy PO-PSL. Rzecznik rządu Rafał Bochenek informował wówczas, że pierwsze wnioski do prokuratury zapowiedziane w raporcie Rady Ministrów, oceniającym rządy PO-PSL, trafiły do prokuratury; wkrótce pojawią się kolejne.

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie - jak poinformował prok. Dziekański - od listopada 2015 r. trafiły po trzy zawiadomienia resortów: sprawiedliwości, ochrony środowiska oraz obrony narodowej. Dwa zawiadomienia skierowały: Komenda Główna Policji, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia. Po jednym zawiadomieniu przesłano z: Kancelarii Prezydenta, resortu finansów wspólnie z resortem zdrowia, resortu infrastruktury i budownictwa, Ministerstwa Rozwoju, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Czytaj też: Sejm, zadłużenie: Polscy posłowie toną w długach

Od grudnia ubiegłego roku toczy się śledztwo z zawiadomienia Kancelarii Prezydenta w sprawie przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy publicznych oraz przywłaszczenia rzeczy ruchomych z rezydencji prezydenckiej w Klarysewie.

Od kilku miesięcy trwają także śledztwa z zawiadomienia MON w sprawach ujawnienia przez funkcjonariuszy SKW informacji uzyskanych "w związku z wykonywaniem czynności służbowych, których ujawnienie mogłoby narazić na szkodę interes MON, SKW i Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO" oraz "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków określonych w ustawie o ochronie informacji niejawnych przez funkcjonariuszy publicznych".

Kolejne trzy z prowadzonych śledztw dotyczą podejrzeń nieprawidłowości podczas zamówień informatycznych. Chodzi o zawiadomienia Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów wspólnie z Ministerstwem Zdrowia oraz Komendy Głównej Policji. W tym ostatnim przypadku postępowanie dotyczy przetargu na dostawę komputerów przenośnych dla KSP.

Ponadto trwają śledztwa w sprawach przekroczenia uprawnień przez: urzędników MS przy udzielaniu pożyczki mieszkaniowej, dyrektora departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego i audytu ABW przy zmianie warunków oddelegowania funkcjonariusza Agencji oraz niejawne śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez dyrektora departamentu operacyjno-śledczego CBA.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Dziewięć śledztw w prokuraturze. PO i PSL mają się czego obawiać?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!