Dyplomatyczne obchody wyzwolenia Auschwitz

Dyplomatyczne obchody wyzwolenia Auschwitz
Brama główna obozy zagłady w Oświęcimiu (fot. auschwitz.org)

· Prezydenci Chorwacji i Polski Kolinda Grabar-Kitarović oraz Andrzej Duda wezmą udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz
· Obchody ważnej rocznicy odbędą się 27 stycznia br.

Uroczystości z udziałem kilkudziesięciorga byłych więźniów, którzy będą ich głównymi bohaterami, odbędą się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński poinformował, że wiodącym tematem obchodów będą "Powroty".

- Ocalali z Auschwitz musieli po wyzwoleniu odtworzyć warunki normalnego życia. Jedni wracali do rodzin i do zrujnowanych miast, takich jak zniszczona przez Niemców Warszawa. Niektórzy przechodzili przez stalinowskie katownie, a nawet w nich ginęli. Inni próbowali odtworzyć normalne życie po piekle Zagłady, tworząc m.in. nowe państwo Izrael - podkreślił Cywiński.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.30 w budynku tzw. "Sauny". Od grudnia 1943 r. w tym miejscu przyjmowani byli więźniowie do obozu. Półtorej godziny później uczestnicy zmówią modlitwę i oddadzą hołd przy pomniku ofiar.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyplomatyczne obchody wyzwolenia Auschwitz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!