Duda: projekt opinii Komisji Weneckiej to przeciek, a nie oficjalne stanowisko

Duda: projekt opinii Komisji Weneckiej to przeciek, a nie oficjalne stanowisko
"Nie rozumiem sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej coś takiego się pojawia." (fot. Twitter Kancelaria Prezydenta)

Prezydent Andrzej Duda powiedział w niedzielę, że projekt opinii Komisji Weneckiej w sprawie Polski nie jest jej oficjalnym stanowiskiem, a przeciekiem. „Jeżeli okaże się, że to przeciek z samej Komisji Weneckiej, to ogromnie nad tym ubolewam" - dodał.

"Nie rozumiem sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej coś takiego się pojawia. Jaka jest intencja tego, że raport w wersji nieoficjalnej znajduje się w gestii mediów, a nie w sposób oficjalny trafia do rządu? Jestem pewien, że polski rząd do oficjalnego stanowiska się odniesie” - powiedział prezydent Duda, który po spotkaniu z prezydentem Słowacji był pytany przez dziennikarzy o projekt opinii Komisji Weneckiej.

Premier Beata Szydło powiedziała w sobotę wieczorem, że przesłany Polsce projekt opinii Komisji Weneckiej jest obecnie analizowany, a rząd zgłosi do niego swoje uwagi. Jak dodała, to jakie decyzje zostaną podjęte, będzie można powiedzieć po otrzymaniu ostatecznej opinii Komisji. "To jest dopiero w tej chwili projekt opinii" - zastrzegła w rozmowie z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Przypomniała, że opinia komisji zostanie wydana 12 marca.

Czytaj również: Jest opinia Komisji Weneckiej w sprawie Polski. Według PO - uwagi są bardzo poważne

Projekt opinii Komisji Weneckiej, datowany na 26 lutego, opublikowała w sobotę "Gazeta Wyborcza". Nie jest on dostępny na stronie Komisji, PAP nie udało się skontaktować z rzecznikiem KW.

W sobotę projekt zaprezentowali dziennikarzom także politycy PO. Według Andrzeja Halickiego, uwagi zawarte w projekcie "są bardzo poważne".

Na początku lutego w Polsce na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego przebywała delegacja Komisji Weneckiej, która rozmawiała z prezydiami Sejmu, Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem sprawiedliwości, sędziami TK oraz z RPO, SN, KRS i organizacjami pozarządowymi.

Szef MSZ zwrócił się do Komisji pod koniec grudnia w związku z nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS. Zmieniła ona m.in. definicję pełnego składu TK (to minimum 13 na 15 sędziów - wcześniej 9), stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków są wyznaczane w TK według kolejności wpływu. O zbadanie sytuacji wokół TK występowały też do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze.

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio mówił po powrocie z Polski, że pod koniec lutego gotowy będzie projekt opinii, który zostanie rozesłany do wszystkich członków Komisji oraz do rządów, które należą do Komisji, włącznie z rządem Polski. Na posiedzenie 11-12 marca w Wenecji, kiedy opinia ma zostać przyjęta, zostanie zaproszony przedstawiciel polskiego rządu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!