XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Duda: chcę, byśmy za rok poszli wszyscy razem

Duda: chcę, byśmy za rok poszli wszyscy razem
Andrzej Duda (fot. Radosław Czarnecki, Wikipedia/CC BY-SA 4.0)

Będę czynił starania, byśmy może już za rok poszli wszyscy razem w jednym marszu niepodległości - zadeklarował w środę prezydent Andrzej Duda. Przypomniał słowa b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że nie można stawiać znaku równości między nacjonalizmem a patriotyzmem.

W Pałacu Prezydenckim podczas spotkania m.in. z korpusem dyplomatycznym prezydent mówił, że dbanie o niepodległość wyraża się w budowaniu potencjału militarnego, silnej gospodarki oraz mocnej tkanki społecznej i obywatelskiej.

"Pamiętam, jak w 2008 r. w 90-lecie naszej niepodległości pan profesor Lech Kaczyński wygłosił pamiętne wystąpienie. W tym wystąpieniu był fragment, w którym pan prezydent powiedział, że nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem. Dlatego, że inne są ich źródła. Źródłem nacjonalizmu, czy wręcz szowinizmu jest nienawiść, a źródłem patriotyzmu jego siłą jest miłość" - powiedział prezydent Duda.

Dodał, że przez Polskę, przede wszystkim przez Warszawę 11 listopada przeszyły marsze niepodległości. "Chciałbym, mam taką nadzieję, będę w tym kierunku czynił starania, abyśmy może już za rok poszli wszyscy razem w jednym marszu niepodległości. Bo jeżeli nawet różnimy się w poglądach, to chyba nie co do niepodległości" - powiedział prezydent. Dodał, że 11 listopada powinniśmy zapomnieć o naszych codziennych sporach, podziałach. "Bo wizje możemy mieć różne i w demokracji mamy do tego prawo, ale w niepodległość powinniśmy iść razem" - zaznaczył.

Prezydent dziękował za przybycie do Pałacu osobom ważnym dla polskiego życia publicznego, przedstawicielom korpusu dyplomatycznego. Do korpusu zwrócił się z prośbą, by do swoich krajów zanieśli informację "o Polsce, która pamięta i nie zapomina o swojej niepodległości" a także, że Polacy doskonale rozumieją, że "niepodległość nie jest raz na zawsze i, że musimy o nią dbać".

Zaznaczył, że dbanie o niepodległość to budowanie potencjału militarnego państwa, bo jest to prosty wyznacznik bezpieczeństwa. "Ale to także dobra współpraca i zrozumienie u naszych partnerów w Unii Europejskiej, a przede wszystkim we względzie bezpieczeństwa militarnego ze strony partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego" - zaznaczył. Przypomniał, że w Warszawie w 2016 odbędzie się szczyt NATO. "Chciałbym, aby ten szczyt oznaczał budowanie nowej architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy. Takiej, która w obecnej, zmieniającej się sytuacji geopolitycznej niestety nie na lepsze da Polakom i innym narodem Europy Środkowo-Wschodniej poczucie realnego bezpieczeństwa" - powiedział Duda.

Przypomniał, że dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej, członków NATO zawarło historyczne porozumienie w Bukareszcie, w którym pokazały jedność. "Potrzebujemy większej obecności NATO w tej części Europy, większych gwarancji bezpieczeństwa z jednoczesnym zrozumieniem, że sami także musimy to bezpieczeństwo budować, bo NATO jest silne siłą swoich członków" - powiedział prezydent Duda. Podkreślił, że chciałby, aby partnerzy z Zachodu Europy i zza oceanu rozumieli, że aby NATO było silne i umiało adekwatnie odpowiedzieć na potrzeby czasu, musi żyć. "A żyje ten, kto się rozwija i potrafi odpowiadać na wyzwania czasu" - dodał.

Prezydent Duda powiedział, że kolejnym elementem silnego państwa, potrzebnym do utrzymania niepodległości, jest silna gospodarka. To gospodarka - podkreślił - której dobra dzielone są w społeczeństwie równo, co rodzi poczucie sprawiedliwości i rzeczywistego związku z państwem. "To wielkie zadanie na przyszłość dla polskich władz, dla mnie, dla polskiego rządu, który mam nadzieję niebawem się ukonstytuuje. To także zadnie dla polskich elit" - podkreślił. Ocenił, że oprócz rozwiązań prawnych i dobrej woli do budowy silnego państwa potrzeba mocnej tkanki społecznej, obywatelskiej. "A ta tkanka jest budowana poprzez wspólnotę, która jednoczy się wokół najistotniejszych wartości" - powiedział prezydent.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duda: chcę, byśmy za rok poszli wszyscy razem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!