Dezinformacja, Waszczykowski: 50 lat komunizmu, a wcześniej faszyzmu nie uodporniło media na propagandę

Dezinformacja, Waszczykowski: 50 lat komunizmu, a wcześniej faszyzmu nie uodporniło media na propagandę
Informacja coraz częściej jest traktowana jako towar. To niesie zagrożenie - uważa minister (Witold Waszczykowski, fot.msz.gov.pl)

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wraz z szefami MON, MSWiA, BBN i Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej otworzył konsultacje poświęcone kwestii dezinformacji w środowisku międzynarodowym.
• Konsultacje są odpowiedzią na coraz szersze stosowanie dezinformacji - celowego manipulowania informacją w celu osiągnięcia korzyści politycznych, społecznych, gospodarczych czy militarnych.

- Przez wiele lat myśleliśmy wszyscy, że 50 lat komunizmu, a wcześniej faszyzmu, nauczyło i uodporniło media na propagandę - mówił szef polskiej dyplomacji. Jednak obecnie, jak zaznaczył w swoim przemówieniu, informacja jest coraz częściej traktowana jako towar i niesie to ze sobą zagrożenia.

Minister przypomniał swój raport "W walce o serca i umysły - przeciwdziałanie propagandzie skierowanej przeciwko społeczności euro-atlantyckiej", który w styczniu 2015 roku przedstawił przed zgromadzeniem parlamentarnym NATO, a w którym wykazał instrumentalizowanie mediów przez reżim prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Teraz granice między wojną i pokojem coraz bardziej się zacierają. NATO i Unia Europejska nie mogą się temu bezczynnie przyglądać - mówił, wspominając o nowych technikach prowadzenia wojny, m.in. o wojnie hybrydowej czy hakerskiej - Musimy połączyć siły i wspólnie działać przeciw propagandzie wojennej, której celem jest dezinformacja - podkreślił.

Czytaj też: Macierewicz: Dezinformacja poważnym zagrożeniem

Konsultacje są wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej. Są one odpowiedzią na coraz szersze stosowanie dezinformacji - celowego manipulowania informacją w celu osiągnięcia korzyści politycznych, społecznych, gospodarczych czy militarnych.

Dezinformacja jest stosowana jako narzędzie wojny hybrydowej i jako taka jest stale rosnącym zagrożeniem na poziomie narodowym i międzynarodowym. Przykłady intensywnych działań dezinformacyjnych były widoczne np. podczas kryzysu na Ukrainie, wojny w Syrii czy też w polityce tzw. Państwa Islamskiego.

Konsultacje były prowadzone przez praktyków, którzy podczas codziennej pracy stykają się z propagandą - dziennikarzy z USA, Finlandii, Ukrainy i Czech, ekspertów NATO, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, a także pracowników naukowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!