XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dera: ustawa o TK nieskomplikowana; dobrze, że prezydent podjął szybko decyzję

Dera: ustawa o TK nieskomplikowana; dobrze, że prezydent podjął szybko decyzję
Budynek Trybunału Konstytucyjnego (fot. Bartlomiej Cacko/BTK/ trybunal.gov.pl)

Nowelizacja ustawy o TK nie jest skomplikowana; prezydent Andrzej Duda podjął decyzję po zapoznaniu się z nią, zrobił to w krótkim terminie i myślę, że dobrze - powiedział w piątek prezydencki minister Andrzej Dera. Zmiana zakłada m.in. ponowny wybór pięciu sędziów TK.

"Prezydent, po zapoznaniu się z ustawą z 19 listopada o Trybunale Konstytucyjnym, podjął decyzję o podpisaniu tej ustawy" - powiedział Dera dziennikarzom w Sejmie.

Prezydencki minister przypomniał, że prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji, czy podpisać ustawę, skierować ją do TK lub zawetować. "Ustawa nie jest skomplikowana, więc po przeczytaniu i po zapoznaniu się z tą ustawą (prezydent) podjął decyzję i ją podpisał" - podkreślił Dera.

W jego ocenie, zarzuty wobec nowelizacji ustawy o TK wysuwają ci, którzy sami nie przestrzegali zasad, wprowadzając zmiany do tej samej ustawy w czerwcu.

"(W nowelizacji z 19 listopada) są bardzo dobre rozwiązania dotyczące kadencyjności, terminu, w jakim prezydent musi przyjąć ślubowanie sędziów. Są to rzeczy bardzo potrzebne. Po zapoznaniu się z ustawą pan prezydent podjął decyzję o podpisaniu. Zrobił to w krótkim terminie i myślę, że dobrze" - podkreślił prezydencki minister.

"Poczekajmy na to, co wydarzy się w najbliższym czasie"

Dopytywany, jaki będzie skutek wprowadzenia nowych rozwiązań do ustawy o TK i czy trzeba będzie od nowa wybierać sędziów Trybunału Dera odpowiedział: "Poczekajmy na to, co wydarzy się w najbliższym czasie". "Prezydent nie jest wróżką i działa na podstawie dokumentów, które wypływają do niego z parlamentu" - dodał.

"Konstytucja się nie zmienia. Skład TK jest 15-osobowy i nie może być więcej sędziów niż 15" - powiedział Dera.

Pytany był również o przyjęcie ślubowania od sędziów, którzy zostali wybrani pod koniec VII kadencji Sejmu. "Prezydent nie podjął jeszcze decyzji, bo są poważne wątpliwości, które muszą być rozwiane" - podkreślił. "To wymaga rozstrzygnięcia, by nikt nie miał wątpliwości, który sędzia jest powołany i dlaczego" - dodał.

Przed godziną 16 w piątek nowelizacja ustawy o TK została ogłoszona w Dzienniku Ustaw; wejdzie w życie po 14 dniach.

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku, czemu sprzeciwiało się PiS. Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga innych sędziów.

Znowelizowana w czwartek ustawa stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK.

Nowelizację ustawy o TK Sejm przyjął w czwartek głosami klubów PiS i Kukiz'15

Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem. W Senacie debata nad tą nowelizacją trwała cztery godziny w nocy z czwartku na piątek. Senat nie zaproponował do noweli poprawek i w związku z tym trafiła ona do podpisu prezydenta.

O niepodpisywanie tej nowelizacji zaapelowała w piątek do prezydenta Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce" - napisano w wystąpieniu HFPC.

Prezydent Andrzej Duda mówił niedawno, że "sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło". "W moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych" - dodał.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dera: ustawa o TK nieskomplikowana; dobrze, że prezydent podjął szybko decyzję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!