Debata liderów list wyborczych. Walczą o mandaty

Debata liderów list wyborczych. Walczą o mandaty
W debacie uczestniczyli liderzy list: KORWiN, Kukiz'15, "Nowoczesna", PiS, PO, PSL, "Razem" i Zjednoczona Lewica. Fot. kostrzyn.um.gov.pl

Pomysły na naprawę służby zdrowia, stosunek do roli Kościoła w życiu państwa oraz kwestia przyjmowania imigrantów były m.in. tematami debaty wyborczej z kandydatami do parlamentu, którą zorganizowały w Płocku lokalne media.

W debacie uczestniczyli liderzy list w wyborach do Sejmu, które w tamtejszym okręgu nr 16 zarejestrowały komitety wyborcze: KORWiN, Kukiz'15, "Nowoczesna", PiS, PO, PSL, "Razem" i Zjednoczona Lewica. Każdy komitet reprezentowało dwóch przedstawicieli. Pytania zadawali dziennikarze i publiczność.

Służba zdrowia

Podczas wymiany opinii na temat sposobów naprawy służby zdrowia za znaczącym zwiększeniem nakładów na tę dziedzinę oraz za większą liczbą miejsc na specjalizacjach lekarskich opowiedziała się Magdalena Malińska z "Razem".

O zwiększeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w drodze międzypartyjnego porozumienia mówił poseł PSL Piotr Zgorzelski, który ocenił jednocześnie, że konieczne jest "odejście od monopolu NFZ". Marcin Kierwiński z PO zgodził się, iż można rozważyć powrót do regionalnych funduszy zdrowotnych, które konkurowałyby ze sobą przy zakupie świadczeń oraz zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów. Poseł Wojciech

Jasiński z PiS przekonywał, iż potrzebne jest przywrócenie budżetowego finansowanie służby zdrowia, gdyż NFZ nie sprawdza się w tej formule.

Małgorzata Kamińska z "Nowoczesnej" oceniła, że w służbie zdrowia "potrzebni są lepsi menedżerowie i lepsze systemy zarządzania" oraz darmowy pakiet świadczeń podstawowych dla każdego. Według niej, instytucja NFZ "już się przeżyła".

Zdaniem Marcina Bacińskiego z partii KORWiN, obecny system ochrony zdrowia jest nieefektywny, gdyż nie jest konkurencyjny.Przekonywał, że konkurencja powoduje wzrost jakości usług i dlatego szpitale powinny być prywatne.

Włodzimierz Czarzasty z Zjednoczonej Lewicy mówił o potrzebie zniesienia limitów w służbie zdrowia, wprowadzenia obywatelskiego prawa do opieki medycznej i objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich obywateli, a także o uruchomieniu bezpłatnej opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, w szkołach i przedszkolach oraz o konieczności zablokowaniu przekształceń szpitali w spółki. Według

Marka Jakubiaka z Kukiz'15, naprawę służby zdrowa należałoby zacząć od likwidacji przychodni specjalistycznych "leczących tylko rządzących" i likwidacji NFZ.

Kościół w życiu państwa

Kandydaci różnili się też opiniami na temat roli Kościoła w życiu państwa. Według Zgorzelskiego z PSL, Kościół "może, a nawet powinien zabierać głos w sprawach zjawisk wydarzeń społecznych, a także postaw ludzkich". Kierwiński z PO ocenił, iż potrzebny jest "przyjazny, ale rozdział Kościoła od państwa", gdyż "nie może być tak, że hierarchia kościelna chciałaby w sposób bezpośredni wpływać na tworzone prawa". W opinii Jasińskiego z PiS, Kościół katolicki "jest jedynym depozytariuszem tych wartości, które łączą Polaków, ale także Europę".

Z tego względu Kościół ma prawo do wyrażania swojego zdania, także w procesie tworzenia prawa - przekonywał. Marcin Podsędek z "Nowoczesnej" mówił, że rozdział państwa i Kościoła powinien być "bardzo jasny", a finansowanie nauki religii w szkołach przez państwo powinno zostać zlikwidowane, zastrzegając, że lekcje religii w szkołach mogłyby pozostać.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Debata liderów list wyborczych. Walczą o mandaty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!