Czad, zatrucia tlenkiem węgla: MSWiA mówi, jak zachować czujność

• 169 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym, czyli od początku września.
• Dane pochodzą od MSWiA, które rozpoczyna kampanię informacyjną "Czad i ogień – obudź czujność!".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wziął udział w naradzie z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, podczas której przedstawił założenia kampanii pod hasłem "Czad i ogień - obudź czujność!". Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem - podkreślił.

Przypomniał, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych. "Mamy wiele przypadków ludzi poszkodowanych tlenkiem węgla. Kampania ma na celu uwrażliwienie na to zagrożenie" - powiedział Błaszczak.

W ramach kampanii emitowane będą spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia, m.in. przygotowano konkurs dotyczący problemu tlenku węgla. Kampania informacyjna ma być także przeprowadzona w mediach społecznościowych. "Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Dlatego w ramach kampanii społecznej przygotowaliśmy materiały edukacyjne" - powiedział Błaszczak.

Jak przypomniał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. "W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7,4 tys." - powiedział komendant.

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czad, zatrucia tlenkiem węgla: MSWiA mówi, jak zachować czujność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!