Co powiedzieli Bodnar, Budka i Ast w Trybunale Konstytucyjnym?

Co powiedzieli Bodnar, Budka i Ast w Trybunale Konstytucyjnym?
Trybunał Konstytucyjny wysłuchał mów końcowych w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS (fot. twitter.com)

Trybunał orzeka o nowelizacji, jaką PiS przegłosowało dnia 19 listopada 2015 roku o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Prawo to zmienia wymogi wobec kandydatów na sędziów Trybunału i wprowadza kadencyjność prezesa i wiceprezesa sądowej izby. Tym samym skraca kadencję osób obecnie piastujących te stanowiska. Skarżący wygłosili swoje ostatnie uwagi.

Z ramienia parlamentu skarżących reprezentował poseł PO Borys Budka. Przemawiał jako pierwszy i odniósł się do przepisów poddanych sprawdzeniu konstytucyjności. Skrytykował zaskarżone przepisy zwłaszcza jako łamiące konstytucję i zasadę podziału władzy.

-  Konstytucja wskazuje na dziewięcioletnią kadencję sędziów wybieranych przez sejm. TK wyraźnie zaznaczył, że nie ma roli prezydenta jeśli chodzi o tryb wyboru i jego udział w procesie wyboru. Konstytucja stanowi, że kadencja trwa 9 lat, niezależnie od ślubowania – wymieniał artykuły ustawy zasadniczej Budka.

Poseł w swojej wypowiedzi odniósł się też do kwestii ingerowania przez sejm w wewnętrzną strukturę Trybunału. Zdaniem posłów PO jest możliwe, by pozycja prezesa i wiceprezesa była kadencyjna, ale niedopuszczalne jest w ustawie wygaszenie obecnie piastującym stanowisk.

- Posłowie, których reprezentuję stoją na stanowisku, że tylko TK, zgodnie z regulacją w Konstytucji, jest podmiotem uprawnionym do badania konstytucyjności aktów prawnych. Tylko on może orzekać o skutkach niekonstytucyjności.

Poseł Budka kończył mówiąc o większości parlamentarnej PiS i prezydencie Dudzie. Zarzucał im, że to co ustali TK uznają tylko za niewiążącą opinię.

- Większość już orzekła – mówił Budka. - Ostatnie dni ukształtują podeście do Konstytucji i TK. (…) Nie wolno, powołując się na bliżej nieokreśloną wolę narodu, naruszać porządek prawny zbudowany na Konstytucji przyjętej w referendum. Nie zgadzamy się na działanie metodą faktów dokonanych wobec Trybunału, niezależności sądów i niezawisłość sędziowskiej.

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował tryb uchwalenia nowelizacji o Trybunale. W swojej mowie Adam Bodnar i jego współpracownik stawiali zarzut, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją, bo przepisy tej ustawy uchwalono niezgodnie z regulaminem sejmu. Adam Bodnar wskazuje, że regulacje procedowane przed TK są niezgodne także z regulacjami międzynarodowymi.

Według Bodnara nowela ustawy o TK narusza m.in. europejską Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Dodał, że na ich podstawie obywatel, który zwraca się do sądu, musi mieć gwarancję, że orzekać w jego sprawie będzie właściwie powołany, niezależny sąd, co do którego składu nie będzie wątpliwości.

- Nie można się zgodzić, by ponad aspektami prawnymi stały aspekty polityczne – mówił Bodnar. Akcentując i przytaczając przykłady zagranicznych postępowań, które wydawano w kwestii trybunałów i sądów konstytucyjnych oraz zasiadania sędziów w tych ciałach.

Środowisko sędziowskie przeciw nowelizacji

Wnioskodawcy związani z władzą sądowniczą, tj. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy podtrzymali swoje pisemne stanowiska przedłożone wcześniej składowi Trybunału.

- Odnosząc się do zarzutów zawartych we wniosku chcę zwrócić uwagę, że procedura legislacyjna ma istotne konsekwencje dla finalnego prawa – mówiła pełnomocnik prezesa SN przed Trybunałem, atakując samo procedowanie nowelizacji z 19 listopada w sejmie. - (…) Przestrzeganie tej procedury jest ważne, a w przypadku omawianej nowelizacji procedurę łamano na każdym etapie procedowania jej w parlamencie.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!