CETA: Jest sprzeciw Ziobry, więc nie ma stanowiska rządu

CETA: Jest sprzeciw Ziobry, więc nie ma stanowiska rządu
Zbigniew Ziobro i jego resort boją się jak CETA wpłynie na sądownictwo gospodarcze w Polsce. (fot.:Ministerstwo Sprawiedliwości/twitter.com)

• Minister sprawiedliwości w rządzie Baty Szydło hamuje wypracowanie stanowiska rządu w sprawie CETA. Zwolennikiem umowy UE-Kanada ma być w rządzie Mateusz Morawiecki.
• Zbigniew Ziobro ma mieć zastrzeżenia do tego jak CETA wpłynie na prawo gospodarcze w Polsce i jego stosowanie przez sądy.
• CETA jest krytykowana w całej Europie. W Polsce krytycznie na umowę patrzy Kukiz'15 i PSL.

Polska, jak inne kraje UE, zapoznaje się z efektami wielomiesięcznych rozmów Kanada - Unia Europejska (UE). Podmioty, po dwóch stronach Atlantyku starały się ustalić ramy umowy handlowej CETA. Unia podobne porozumienie negocjacje z USA (TTIP).

W Polsce trwają rządowe ustalenia, jak Polska powinna odnieść się do CETA i natrafiono na impas.

Jak ustaliła redakcja Onet.pl największym przeciwnikiem CETA wśród ministrów jest Zbigniew Ziobro.

- W gabinecie Beaty Szydło Zbigniew Ziobro hamuje przyjęcie umowy, wskazując przy tym na liczne zagrożenia, które mogą wynikać z nowego porozumienia handlowego - pisał w poniedziałek (3 października) portal. -  Po drugiej stronie rządowego frontu stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za finanse i gospodarkę kraju.

Ziobro, którego resort, na pierwszy rzut oka, nie powinien być zainteresowany sprawą umowy handlowej, ma poważne zastrzeżenia do CETA. W umowie bowiem mają być rozstrzygane kompetencje sądowe dotyczące sporów gospodarczych. Mówi się nawet o "ograniczeniu suwerenności Polski w zakresie właściwości sądowej".

CETA będzie regulować kto w sporach podmiotów gospodarczych będzie orzekał w sprawach patentów, sporów o naruszenie tajemnicy handlowej etc. Umowa wytoczy ramy orzecznictwa i określi jakie prawo będzie stosowane w konkretnych przypadkach.

CETA jest pod krytyką wielu środowisk w Europie. Głównym powodem niezadowolenia części społeczeństw UE jest tajność negocjacji, jakie decydowały o kształcie umowy.

W Polsce Kukiz'15 i PSL wnioskowały o uchwały Sejmu w sprawie CETA i wzywały Radę Ministrów do zatrzymania wejścia w życie umowy. Kukiz'15 chce poznać dokładne konsekwencje tego porozumienia dla polskich przedsiębiorców.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: CETA: Jest sprzeciw Ziobry, więc nie ma stanowiska rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!