REKLAMA

Cenzura internetu w wykonaniu Ministerstwa Finansów?

  • Autor: GP
  • 29 czerwca 2016 14:58
Cenzura internetu w wykonaniu Ministerstwa Finansów? Resort finansów pracuje nad ustawą hazardową. Mogą się w niej znaleźć zapisy o cenzurze stron internetowych. (fot.:pixabay.com)

• Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe prawo hazardowe.
• W zapisach nowej ustawy mogą się znaleźć ograniczenia internetu i tzw. rejestr stron niedozwolonych.
• Środowiska internetowe podnoszą alarm. Obawiają się o wolność w sieci.

Ministerstwo Finansów pracuje na nową ustawą hazardowa. Projekt nie ma jeszcze postaci gotowej ustawy, ale jest możliwe, że będzie albo nowym prawem, albo nowelizacją ustawy hazardowej, którą w okresie rządów PO-PSL przyjął Sejm.

Najbardziej kontrowersyjnym z proponowanych przez resort pomysłów jest tzw. "Rejestr Niedozwolonych Stron". Czyli spis stron, które operatorzy sygnału internetowego byliby zobowiązani blokować.

Pomysł budzi wątpliwości w branży telekomunikacyjnej. Branża jest zdania, że nałożenie nowej, restrykcyjnej blokady będzie bardzo kosztowne i może odbić się na cenach sygnału internetowego.

Czytaj: Resort cyfryzacji zapowiedział internet w każdej szkole

Rejestr jest też od lat monitorowany przez środowiska społeczne (krajowe i zagraniczne) walczące o wolność dostępu do informacji. Środowiska internautów zaczynają już bić na alarm.

"Dziennik Internautów" ostrzega, że rząd może wprowadzić ustawę w życie bez pytania kogokolwiek o zdanie, co byłoby bardzo ryzykownym posunięciem. Resort chce, by przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2017 r. Taki plan zakładałby procedowanie projektu w Sejmie jesienią.

Zdaniem Ministerstwa Finansów samo opublikowanie projektu ustawy jest jednoznaczne ze skonsultowaniem go, co budzi najbardziej krytyczne głosy przeciwników regulacji internetu przez władze państwowe.

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-29 16:51:53
    Hehehe ale brednie. Opcje blokowania wybranych stron znajduje się w większości zwykłych domowych routerów. A dla dostawców usług internetowych to pestka - wklepać strony do blokowania i uaktywnić filtry.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA