XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CBOS: spadło poczucie zagrożenia terroryzmem, wyższa ocena kompetencji państwa

CBOS: spadło poczucie zagrożenia terroryzmem, wyższa ocena kompetencji państwa
Po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży znacząco zmieniło się postrzeganie kompetencji władz i instytucji państwowych w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa (fot. wikipedia)

• Spadło poczucie zagrożenia terroryzmem - za realne obecnie uważa je prawie połowa respondentów CBOS, czyli mniej niż w kwietniu.
• Przybyło przekonanych, że problem jest wyolbrzymiany, ale i tych, którzy uważają, że władze i instytucje państwa są dobrze przygotowane, by zapewnić bezpieczeństwo.
• Większość badanych zgodziłaby się na wzmożone kontrole, sprzeciw budzi jednak zwiększenie uprawnień do inwigilacji.

W sierpniowym sondażu 49 proc. pytanych (o 10 punktów procentowych mniej niż w kwietniu) uznało zagrożenie terroryzmem w Polsce za realne. Zdaniem 27 proc. (o 6 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu) zagrożenie terroryzmem jest wyolbrzymiane, a według 17 proc. (wzrost o 4 punkty) nie ma takiego zagrożenia.

Osobiście obawiało się ataków 46 proc., nie miało takich obaw 52 proc. ankietowanych.

Po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży znacząco zmieniło się postrzeganie kompetencji władz i instytucji państwowych w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa - zauważa CBOS.

Ponad dwie piąte - 44 proc. (w porównaniu z kwietniem wzrost o 24 pkt.) uczestników badania oceniło, że władze są dobrze przygotowane do zapobiegania terroryzmowi; przeciwnego zdania była jedna trzecia - 33 proc. respondentów (o 30 pkt. mniej niż w kwietniu).

Ankieterzy pytali także o gotowość do akceptacji ograniczeń swobód obywatelskich, silniejszą kontrolę lub poniesienia dodatkowych kosztów, które miałyby zmniejszyć ryzyko zamachów terrorystycznych.

90 proc. badanych zaakceptowałoby wzmożone kontrole na granicach, lotniskach i dworcach. Ponad trzy czwarte (78 proc.) zaakceptowałoby zaostrzenie przepisów migracyjnych, a połowa (52 proc.) byłaby skłonna ponieść dodatkowe koszty mające służyć bezpieczeństwu (dwie piąte - 40 proc. - by ich nie zaakceptowała).

Większość badanych - 60 proc. - nie zgodziłaby się natomiast na limitowanie przez instytucje państwowe informacji o zagrożeniu terrorystycznym (zgodziłoby się na to 29 proc.).

Ponad połowa - 52 proc. - nie zgodziłaby się na większe uprawnienia do kontroli internetu (zaakceptowałoby to 39 proc. pytanych).

Największy opór budzi zwiększenie uprawnień władz do inwigilacji obywateli przez kontrolę korespondencji (73 proc. przeciwnych) i podsłuchiwanie rozmów telefonicznych - 70 proc. respondentów przeciw.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 17-25 sierpnia na 1033-osobowej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CBOS: spadło poczucie zagrożenia terroryzmem, wyższa ocena kompetencji państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!