REKLAMA

Brexit: Polacy i Brytyjczycy aplikują o polskie paszporty

  • Autor: GP
  • 11 lipca 2016 15:28
Brexit: Polacy i Brytyjczycy aplikują o polskie paszporty Ambasady w Londynie odnotowują wzrost aplikacji o paszporty krajów UE. (fot.:pixabay.com)

● Po Brexicie polska ambasada w Londynie została zasypana pytaniami o możliwość wyrobienia polskiego paszportu.
● Polska placówka w tydzień odebrała więcej telefonów z zapytaniem niż przez cały rok.
● Polacy na Wyspach i osoby polskiego pochodzenia aplikują o dokumenty, bo boją się ograniczenia swobody poruszania się.

Na Wyspach rośnie zainteresowanie polskimi paszportami, informuje ambasada RP w Londynie. Zarówno w placówce dyplomatycznej w stolicy Anglii, jak i w konsulatach zanotowano bardzo wysokie, bo aż dziesięć tysięcy razy wyższy niż przed Brexitem, zainteresowanie polskimi paszportami.

Polacy na wyspach, jak i sami Brytyjczycy są bardzo zaniepokojeni brakiem możliwości swobodnego przemieszczania się po kontynencie. Choć niewiele na to wskazuje, prawo to może zostać ograniczone po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE, . Stąd ich wnioskowanie o obywatelstwo innych krajów wspólnoty i nowe dokumenty.

Czytaj: Brexit popycha V4 do rozmów z Londynem

O statystykach tego zainteresowania informował pracownik ambasady RP, jego relację publikuje portal "Evening Standard".

- Odebraliśmy szereg telefonów i e-maili od osób zainteresowanych możliwością zdobycia polskiego paszportu. Od referendum (23 czerwca - red.) było 280 korespondencji elektronicznych i 700 telefonów. To już pokaźna suma. - Ambasada zaznacza, że wcześniej takich zgłoszeń było maksymalnie dziesięć w miesiącu.

Polskim obywatelstwem i dokumentem je poświadczającym są zainteresowane zwłaszcza osoby z mieszanych polsko-brytyjskich małżeństw. Znaczna część to także rodzice dzieci, które urodziły się w takich związkach.

Ambasada ostrzega też osoby, które próbują zdobyć polski paszport, by korzystały tylko z legalnych, sprawdzonych kanałów komunikacji, sygnowanych przez polskie MSZ. Już bowiem pojawiły się próby oszustw.

Czytaj: Kaczyński o Brexicie i Donaldzie Tusku w wywiadzie prasowym

Polska ambasada jest już drugą, która odnotowała duże zainteresowanie paszportami i obywatelstwem UE. Wcześniej w tym tygodniu podobny wzrost zainteresowania zauważyła ambasada Irlandii w Londynie.

Polskie obywatelstwo można zdobyć w dwóch przypadkach. Po pierwsze na mocy tzw. prawa krwi, które gwarantuje potomkowi polskiego obywatela, obywatelstwo RP, po drugie polski prezydent może obywatelstwo przyznać na wniosek zainteresowanego.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA