Blisko 5 godzin debaty nad ustawą o TK. Sejm wznowił posiedzenie

Blisko 5 godzin debaty nad ustawą o TK. Sejm wznowił posiedzenie
Posłowie na wniosek PiS wysłuchają informacji ministra rolnictwa nt. funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi(fot. Sejm/twitter)

• Sejm, który w czwartek (9 czerwca) kontynuuje posiedzenie, zajmie się m.in. zmianami w prawie dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego - odbędzie się pierwsze czytanie trzech projektów autorstwa: PiS, PSL i KOD (projekt obywatelski).
• Debatę zaplanowano na blisko 5 godzin.

Dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski w radiowej Trójce wyraził nadzieję, że kompromis wokół zmian w TK "to nie będzie projekt wyłącznie jednej partii, monopartyjny - Prawa i Sprawiedliwości, że będzie to projekt, który będzie łączył różne elementy, także elementy kompromisu, który proponuje PSL". "Jeżeli kompromis zostanie zawarty, jeżeli zyska poparcie większości partii w parlamencie, to pan prezydent oczywiście takiemu rozwiązaniu przyklaśnie i uzna, że został zrobiony jakiś postęp" - podkreślił.

Zdaniem Magierowskiego, PiS jest gotowe do pewnych ustępstw w sprawie Trybunału, do rozmów są gotowe także kluby: Kukiz'15 i PSL, natomiast Platforma i Nowoczesna - w jego ocenie - nie są gotowe do żadnych ustępstw i wykorzystują konflikt wokół TK jako "paliwo polityczne" dla własnych celów.

Zgodnie z projektem PiS nowej ustawy o TK - tak jak dotychczas - w skład Trybunału wchodzić ma 15 sędziów, a ich kadencja wynosi 9 lat. Projektodawcy proponują orzekanie w trzech rodzajach składów: pełnym składzie, składzie siedmiu sędziów i w składzie trzech sędziów. Pełen skład określono w projekcie na co najmniej 11 sędziów.

W tym składzie TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości - gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za szczególnie zawiłą do TK zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów Trybunału lub skład orzekający wyznaczony do rozpoznania danej sprawy, albo "w sprawach, w których szczególna zawiłość wiąże się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej".

Orzeczenia - według projektu - co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów sędziów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji.

Z kolei projekt noweli ustawy o TK autorstwa PSL przewiduje m.in., że "sześciu sędziów, co do których istnieje obecnie konflikt" - czyli trzech wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, od których prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania oraz trzech sędziów wybranych w obecnej kadencji, przeszłoby w stan spoczynku. Następnie nowi sędziowie zostaliby wybrani już według nowych zasad; sędziowie pełniliby swoje funkcje do czasu wyboru następców.

Ludowcy proponują, by wybór sędziów TK pozostawić Sejmowi, zmianie w ich projekcie ulega jedynie wymagana większość. Sędziowie TK mieliby być wybierani przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów". Obecnie sędziowie wybierani są przez Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Projekt obywatelski zakłada m.in. rozszerzenie kręgu podmiotów zgłaszających kandydatów na sędziów TK. Ma to być - poza prezydium Sejmu, grupą 50 posłów, jak obecnie - prezydent, KRS, SN i NSA. Wybór sędziego odbywałby się większością 2/3 głosów. KOD proponuje, by pełny skład TK liczył 15 sędziów, przy kworum 9 sędziów; dla większości spraw - skład pięcioosobowy, a w mniej ważnych - skład trzyosobowy.

W projekcie obywatelskim proponuje się, by nowy sędzia TK składał przysięgę wobec marszałka Sejmu.

Posłowie na wniosek PiS wysłuchają też informacji ministra rolnictwa nt. funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi.

W porządku obrad jest również m.in. pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy mającej zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Blisko 5 godzin debaty nad ustawą o TK. Sejm wznowił posiedzenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!