XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Biuro Legislacyjne Sejmu "rozjeżdża" ustawę o TK

Biuro Legislacyjne Sejmu "rozjeżdża" ustawę o TK
Praca sędziów może zostać sparaliżowana. (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

Zanim rozpoczęto przedstawianie opinii przez Biuro Legislacyjne Sejmu, reprezentująca je Katarzyna Konieczko zastrzegła, że ich celem nie jest reprezentowanie czyichkolwiek interesów. - Chodzi nam o obiektywne przedstawienie problemu, z jakimi państwu przyszło się mierzyć - powiedziała.

Konieczko dodała również, że ich rolą jest służenie państwu pomocą. W związku z tym "uwagi do ustawy, jakkolwiek z racji niedostatku czasu są niekompletne i w wielu miejscach nie do końca idealnie sformułowane, na pewno mają na celu obiektywne i rzetelne przedstawienie problemów".

Już na samym początku Biuro Legislacyjne Senatu potwierdziło, że w trakcie prac nad ustawą wprowadzono dość duże zmiany, które wywołują poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej. - W związku z tym w takim wypadku zarzut naruszenia zasady trzech czytań może mieć istotne znaczenie.

Najcięższym zarzutem wobec ustawy autorstwa PiS to przepisy, które określają, w jakiej procedurze następuje stwierdzenie wygaśnięcia mandatu sędziego TK. Zgodnie z konstytucją trybunał jest niezależny od innych władz i nie można powierzyć procedury odwoływania sędziów Sejmowi.

- W świetle przedstawionych tez za niedającą się pogodzić z konstytucyjną gwarancją niezawisłości sędziego Trybunału należy uznać regułę, według której to Sejm ma ostatecznie decydować o złożeniu sędziego Trybunału - powiedziała Konieczko.

 

Konieczko nadmienia także, że praca sędziów może zostać sparaliżowana. Chodzi o zapis według którego Zgromadzenie Ogólne może podejmować decyzje tylko wówczas, gdy będzie kworum 13 sędziów. Problem pojawi się w momencie, gdy jeden członek Trybunału zachoruje. - Zgromadzenie Ogólne nie będzie w stanie podjąć uchwały, i tym samym proces uchwały stanowiska zwolnionego, choćby w przypadku śmierci członka Trybunału, będzie wstrzymany - argumentowała.

Misją Rządowego Centrum Legislacji jest dbanie o spójność systemu polskiego prawa i prawidłowy przebieg procesu legislacyjnego. Do zasadniczych zadań Rządowego Centrum Legislacji należy koordynowanie działalności legislacyjnej Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i podległych mu organów administracji rządowej, opracowywanie pod względem legislacyjnym rządowych projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, analizowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz redagowanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Biuro Legislacyjne Sejmu "rozjeżdża" ustawę o TK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!