Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka ma receptę na UE

Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka ma receptę na UE
Premier Beata Szydło (fot. Facebook)

• Grupa Wyszehradzka ma receptę na Unię Europejską - powiedziała we wtorek (6 września) w Krynicy premier Beata Szydło po spotkaniu z premierami państw V4.
• Zapowiedziała też przedstawienie wspólnego stanowiska na szczycie państw UE w Bratysławie dotyczącym Brexitu.

Polska premier powiedziała, że rozmowy w gronie V4 dotyczyły tego, co czeka Unię Europejską po Brexicie. Zaznaczyła, że na szczycie przywódców unijnych V4 chce mieć wspólne stanowisko.

"Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje, ogromy potencjał, ale jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską. Wiemy, co zrobić, by UE stała się lepszą Unią Europejską, by rozwijała się, by była bliżej obywateli, Europejczyków, by wreszcie postawiła na parlamenty europejskie. Mówimy o konieczności reform, które muszą być przeprowadzone" - powiedziała polska premier.

V4 chce wyznaczać przyszłość UE, reformy - konieczne

Szefowa polskiego rządu powiedziała po spotkaniu V4 w Krynicy, że Grupę czeka obecnie dyskusja o tym, w jaki sposób odbywać będzie się proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. "Ale my musimy myśleć o przyszłości. Grupa Wyszehradzka jest najbardziej, najszybciej, najlepiej rozwijającą się grupą państw UE. I to przede wszystkim my chcemy wyznaczać przyszłość UE" - zadeklarowała.

"Trzeba myśleć o przyszłości i my wiemy, że te reformy, które dotyczą wspólnego rynku, tych projektów, które nas łączą, tego żeby UE była silniejsza, sprawniejsza, żeby przede wszystkim rozwiązywała problemy obywateli, są nie tylko możliwe do przeprowadzenia, ale konieczne, abyśmy mówili o tym, że UE rozwija się, jest przede wszystkim dużym podmiotem, który ma szansę na konkurowanie na światowych rynkach politycznych i gospodarczych" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Zapowiedziała, że kraje V4 będą w tych sprawach prezentować wspólne stanowisko.

Wyraziła przy tym pogląd, że Komisja Europejska nie powinna zajmować się polityką, ale "tym, co określono w traktatach, czyli realizacją projektów i programów". "Mówimy też o tym, że trzeba wprowadzać w życie takie projekty infrastrukturalne i rozwojowe, które spowodują, że UE będzie się po prostu szybciej rozwijała i że problemy, które wynikają z obecnych kryzysów, zostaną pokonane" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Według Szydło, kolejnym tematem, który był omawiany podczas wtorkowego spotkania państw Grupy Wyszehradzkiej, to kwestie migracji. "Nasze stanowisko jest niezmienne - uważamy, że problem migracji, ten poważny kryzys, należy rozwiązywać tam, gdzie on się rodzi - poza granicami UE. Chcemy wzmocnienia granic zewnętrznych, chcemy wzmocnienia pomocy humanitarnej, chcemy przeprowadzania takich projektów, które będą pomagały tym, którzy są dzisiaj w trudnych sytuacjach, tam w swoich państwach, ażeby mogli radzić sobie z tymi problemami" - podkreślała.

Powtórzyła, że państwa V4 są przeciwne temu, "żeby zmuszać państwa europejskie do przyjmowania jakiegoś jednego wzoru, modelu prowadzenia polityki migracyjnej". "Jesteśmy za tym, ażeby państwa miały możliwość wyboru i realizowały tę politykę migracyjną tak, jak uważają to za korzystne, słuszne i jak są w stanie to zrealizować" - zaznaczyła Szydło.

Grupa Wyszehradzka chce wspierać Ukrainę m.in. w integracji z UE

"Niezmiennie Grupa Wyszehradzka stoi na stanowisku, iż chcemy wspierać Ukrainę, chcemy prowadzić wspólne projekty" - podkreśliła premier Szydło w swoim wystąpieniu na konferencji prasowej.

Wśród dziedzin, które łączą ze sobą kraje V4 i Ukrainę szefowa polskiego rządu wymieniła m.in. wspólną infrastrukturę dla regionu Karpat, politykę energetyczną, w tym działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. "Ale też chcemy wspierać bardzo wyraźnie Ukrainę, jeżeli chodzi o kwestię wiz i też o politykę, która ma doprowadzić kiedyś Ukrainę do tego, by stała się częścią Unii Europejskiej" - dodała.

Rozmowy szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy odbyły się na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy. W środę rano premier Szydło ma również odbyć dwustronne spotkanie z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Szczyt w Bratysławie zaplanowano na 16 września.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!