XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Beata Mazurek: Działania sędziów do tej pory nie sprzyjały dialogowi

Beata Mazurek: Działania sędziów do tej pory nie sprzyjały dialogowi
Beata Mazurek odniosła się do oświadczenia SN ws. obecności I prezes SN na ślubowaniu nowego sędziego TK. (fot. youtube)

Dotychczasowe działania sędziów nie sprzyjały dobremu dialogowi i rozwiązaniom, które spowodowałyby, że sądy działałyby sprawiedliwie i skutecznie - oceniła we wtorek (19 września) rzeczniczka PiS Beata Mazurek, nawiązując do wtorkowego oświadczenia SN ws. obecności I prezes SN na ślubowaniu nowego sędziego TK.

• Mazurek podkreśliła, że cały czas PiS stało na stanowisku, że wszystkie działania przez nie podejmowane są zgodne z prawem i w granicach obowiązującego prawa.

• Mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości, a szczególnie sędziowie czy prokuratorzy, czy sędziowie z KRS więcej nie będą się angażować w walkę polityczną - powiedziała. 

 

Prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od Piskorskiego w poniedziałek. Obecność Gersdorf na tej uroczystości krytykowała w sieci część dziennikarzy i prawników. Pisano, że powinna ona szanować urząd prezydencki, ale też i "tych, którzy protestowali w obronie sądów", a jej obecność w Pałacu Prezydenckim "podważa zasadność protestów w obronie niezależnych sądów i TK".

"Wobec licznych komentarzy związanych z obecnością pierwszego prezesa SN na uroczystości wręczenia przez pana prezydenta nominacji panu Justynowi Piskorskiemu, w imieniu pani profesor Małgorzaty Gersdorf proszę o przyjęcie zapewnienia, że w trudnym okresie stresów i przepracowania, każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie, z przeoczeniem specyficznych uwarunkowań, które powinny być brane pod uwagę w działalności publicznej pierwszego prezesa Sądu Najwyższego" - tłumaczył obecność Gersdorf we wtorek w oświadczeniu rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

"Podkreślenia wymaga ponadto to, że stanowisko prezentowane dotychczas przez pierwszego prezesa SN w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego nie uległo zmianie" - dodał.

Czytaj też: Prezydent liczy, że rząd poprze propozycje ustaw ws. SN i KRS

Do sprawy komentarza odniosła się podczas wtorkowej rozmowy z dziennikarzami rzeczniczka PiS. Pytana, czy taka bezrefleksyjność może się przydarzyć I prezes SN, Mazurek stwierdziła, że nie będzie "oceniać, co się komu może przydarzyć". "To jest natomiast poniekąd przyznanie się do błędu" - zaznaczyła.

"Bezrefleksyjność może być rozumiana jako jedno, że działania, które do tej pory podejmowali sędziowie nie sprzyjały dobremu dialogowi, nie sprzyjały rozwiązaniom, które spowodowałyby to, że sądy działałyby sprawiedliwie i skutecznie" - dodała.

Mazurek podkreśliła jednocześnie, że cały czas Prawo i Sprawiedliwość stało na stanowisku, że wszystkie działania przez nie podejmowane są zgodne z prawem i w granicach obowiązującego prawa. "Rozumiem, że te słowa tak naprawdę są kierowane do ludzi, którzy nie są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości, którzy angażowali się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, które krytykowały nasze rozwiązania prawne" - mówiła.

Czytaj też: W projekcie prezydenta wybór KRS większością 3/5 głosów?

"Przyjmuję te słowa ze spokojem, ale mam też nadzieję, że wymiar sprawiedliwości, a szczególnie sędziowie czy prokuratorzy, czy sędziowie z KRS więcej nie będą się angażować w walkę polityczną, ponieważ zmiany, które przeprowadzamy, mają służyć obywatelom a nie wymiarowi sprawiedliwości, który zdaniem wielu Polaków jest uprzywilejowany. Tak być nie powinno" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Piskorski (kandydat PiS) został wybrany do TK w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego, którego Sejm wybrał do TK w grudniu 2015 r. Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok - podobnie jak wybranych wtedy Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha - nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. (od których prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania) na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją. Do orzekania Morawski został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została Julia Przyłębska.

Piskorski został wybrany przez Sejm w miniony piątek. Za jego kandydaturą głosowało 248 posłów, przeciw było 3, a 18 wstrzymało się od głosu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Beata Mazurek: Działania sędziów do tej pory nie sprzyjały dialogowi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!