Austria. Socjaldemokraci ostatecznie na drugim miejscu w wyborach

Austria. Socjaldemokraci ostatecznie na drugim miejscu w wyborach
Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) zajęła w niedzielnych wyborach parlamentarnych ostatecznie drugie miejsce.

Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) zajęła w niedzielnych wyborach parlamentarnych ostatecznie drugie, a nie jak głosiły urzędowe wstępne wyniki trzecie miejsce - poinformowano we wtorek po przeliczeniu niemal wszystkich głosów oddanych pocztą.

• Przy ich uwzględnieniu wynik zajmującej pierwsze miejsce chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) to 31,52 proc., a SPOe 26,86 proc.

• Prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) spadła ze zdobytymi 26,04 proc. głosów na trzecie miejsce.

• Do przeliczonych do tej pory blisko 5,1 mln głosów dojdzie w czwartek jeszcze tylko około 36 tys. głosów oddanych przez wyborców w okręgach innych niż ich macierzyste.

Blisko 15 proc. uczestników wyborów zagłosowało pocztą lub w lokalach wyborczych poza miejscem stałego zamieszkania, ale przeważnie czynili to na terenie własnego okręgu wyborczego.

Zgodnie z podanymi we wtorek wynikami w 183-osobowej Radzie Narodowej (izbie poselskiej parlamentu) OeVP będzie miała 62 mandaty, współrządzący z nią dotąd w ramach "wielkiej koalicji" socjaldemokraci 52, FPOe 51, liberalna partia NEOS 10 i rozłamowe wobec Zielonych ugrupowanie Lista Pilza 8. W porównaniu z podanymi w niedzielę wieczorem wstępnymi wynikami na ludowców przypada o jeden mandat więcej, na FPOe o dwa mniej i na NEOS o jeden więcej, a w wypadku SPOe i Listy Pilza zmian nie było.

Austriacy Zieloni, którzy w poprzednich wyborach w 2013 zdobyli 12,4 proc. głosów, uzyskali w niedzielę tylko 3,76 proc., spadając poniżej uprawniającego do wejścia do parlamentu progu 4 proc.

Na czele OeVP stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz, a przewodniczącym SPOe jest dotychczasowy kanclerz Christian Kern. W poprzednich wyborach pierwsze miejsce zajęli socjaldemokraci z 26,8 proc. głosów przed ludowcami (24 proc.) i FPOe (20,5 proc.). OeVP i FPOe mają teraz odpowiednio o 15 i 11 mandatów więcej niż uzyskały cztery lata temu, natomiast socjaldemokraci nie odnotowali tutaj żadnej zmiany.

Pięcioletnia kadencja dotychczasowego składu Rady Narodowej dobiegłaby końca dopiero jesienią przyszłego roku, a przedterminowe wybory to efekt zaistniałego w maju rozpadu "wielkiej koalicji". Funkcjonującym od końca 2013 roku sojuszem targały od dłuższego czasu poważne rozdźwięki, które dotyczyły w znacznej mierze polityki imigracyjnej. Wraz z wypowiedzeniem współpracy z SPOe ludowcy wybrali Kurza na nowego przewodniczącego partii.

Przeliczone dotąd wyniki wyborów wskazują, że w głosowaniu uczestniczyło 79,4 proc. uprawnionych. W 2013 roku frekwencja wyborcza była o 4,5 punktów procentowych niższa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!