XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Antoni Macierewicz zgłasza polską kandydaturę do centrum dowodzenia NATO

Antoni Macierewicz zgłasza polską kandydaturę do centrum dowodzenia NATO
Antoni Macierewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska czuje się "szczególnie usatysfakcjonowana" kształtem proponowanych reform (fot.mon.gov.pl/ppor. Robert Suchy/CO MON)

Jesteśmy gotowi gościć u siebie nowe centrum dowodzenia NATO - powiedział w Brukseli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Potwierdził jednocześnie, że polska misja w Afganistanie zostanie wzmocniona.

• Decyzje co do konkretnej lokalizacji nowych centrów dowodzenia i ich liczebności mają zapaść na spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w lutym 2018 roku.

• Macierewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska czuje się "szczególnie usatysfakcjonowana" kształtem proponowanych reform, a gdyby doszło do stworzenia nowego centrum w Europie, to jego zdaniem "z militarnego punktu widzenia Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania".

• Zaznaczył przy tym, że ewentualne usytuowanie centrum w Polsce nie byłoby jedynie wyróżnieniem, ale wiązałoby się również z ogromnym wysiłkiem, jaki Polska musiałby ponieść.

Nowa struktura dowodzenia, która jest reakcją NATO na nowe zagrożenia, w tym zagrożenia ze strony Rosji, przewiduje stworzenie dwóch nowych centrów dowodzenia.

Pierwsze z nich, obejmujące rejon Północnego Atlantyku, ma poprawić zdolności komunikacyjne i chronić szlaki morskie pomiędzy Europą a Ameryką. Drugie ma zostać usytuowane w Europie i usprawniać możliwości logistyczne Sojuszu, a zwłaszcza przemieszczanie sprzętu oraz wojska po Starym Kontynencie.

Decyzje co do konkretnej lokalizacji nowych centrów dowodzenia i ich liczebności mają zapaść na spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w lutym 2018 roku.

W czwartek (9 listopada) przedstawiciel administracji Sojuszu powiedział NATO, że wciąż nie jest przesądzone, jaki będzie ich ostateczny charakter. Jego zdaniem w kwestii tej rozważane są dwie możliwości: utworzenie całkowicie nowych ośrodków lub rozszerzenie funkcji ośrodków, które już istnieją.

Macierewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska czuje się "szczególnie usatysfakcjonowana" kształtem proponowanych reform, a gdyby doszło do stworzenia nowego centrum w Europie, to jego zdaniem "z militarnego punktu widzenia Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania". "Powiedzieliśmy jasno, że oddajemy do dyspozycji nasze możliwości" - oświadczył.

Zaznaczył przy tym, że ewentualne usytuowanie centrum w Polsce nie byłoby jedynie wyróżnieniem, ale wiązałoby się również z ogromnym wysiłkiem, jaki Polska musiałby ponieść. Jego zdaniem nie bez znaczenia pozostaje "zakorzenienie" sił NATO na terytorium Polski, które czyni kraj bardziej bezpiecznym. Poza Polską nowe centrum dowodzenia chciałyby gościć u siebie też inne kraje, m.in. Niemcy.

Macierewicz poinformował ponadto, że Polska wzmocni swoje siły w Afganistanie. Przypomniał przy tym, że obecna misja NATO, w tym polska, nie ma charakteru bojowego. "To są wojska, które wspierają instytucje cywilne i wojskowe. Trenują, chronią, ale same w działaniach bojowych nie biorą udziału" - zastrzegł.

W odróżnieniu od poprzednich misji obecna misja Sojuszu "Resolute Support" ma przede wszystkim szkoleniowy charakter i służy wzmocnieniu rządowych sił bezpieczeństwa oraz tworzeniu struktur obronnych Afganistanu. Polskie oddziały wojskowe uczestniczą w niej od początku, czyli od 2015 roku.

Podsumowując rozmowy na temat reformy struktury dowodzenia Sojuszu i adaptacji NATO do nowych warunków, w tym działań na flance wschodniej, Macierewicz powiedział, że Polska z satysfakcją obserwuje, w jakim stopniu od czasu Szczytu Warszawskiego w lipcu 2016 r. nastąpiła - jak to określił - "niezwykła, historyczna i głęboka zmiana w NATO". Zwracał uwagę na to, "jak głęboko zaszły procesy zrozumienia negatywnych konsekwencji agresji rosyjskiej i konieczności zaadaptowania struktur NATO, które w latach 90. zostały de facto rozmontowane, do nowej sytuacji".

Podkreślił przy tym, że jednym z przejawów realnych zmian zachodzących w Sojuszu jest postrzeganie procesu tworzenia batalionowych grup bojowych i wysuniętej obecności bojowej NATO na flance wschodniej.

"Coś, co jeszcze kilkanaście miesięcy wydawało się zupełnie niemożliwe, zostało (podczas czwartkowego posiedzenia) przedstawione jako wielki sukces NATO" - dodał.

Zdaniem ministra taka zmiana w postrzeganiu roli flanki wschodniej jest również efektem rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad 2017, które w istocie były "działaniem ofensywnym rozciągniętym od Morza Arktycznego po Morze Czarne", prezentującym zdolności bojowe w wymiarze agresywnym.

Polska może się w pełni czuć współtwórcą tych zmian, które zachodzą obecnie w NATO - dodał na zakończenie konferencji Antoni Macierewicz. Jego zdaniem postanowienia obecnego spotkania ministrów Sojuszu są w dużej mierze efektem starań strony polskiej.

"Widzimy w tym wielki sukces Szczytu Warszawskiego (…) Sądzimy, że te sprawy idą w bardzo dobrym kierunku" - dodał polski minister.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Antoni Macierewicz zgłasza polską kandydaturę do centrum dowodzenia NATO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!