XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Antoni Macierewicz, wotum nieufności: obrady Sejmu przesunięte z wtorku na środę

Antoni Macierewicz, wotum nieufności: obrady Sejmu przesunięte z wtorku na środę
PO wystąpiła o wotum nieufności wobec Macierewicza 20 czerwca (Antoni Macierewicz, fot.mon.gov.pl)

• Posiedzenie rządu zostało przełożone z wtorku na środę (6 lipca).
• Dzień wcześniej będzie rozpatrywany wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza.

Zazwyczaj obrady rządu odbywają się we wtorek. "Posiedzenie jest przesunięte na środę w związku z obowiązkami premier Beaty Szydło i członków rządu w Sejmie, gdzie rano ma być rozpatrywany punkt ws. odwołania ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza" - powiedział Bochenek.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON jest pierwszym punktem obrad Sejmu, które rozpoczynają się we wtorek o godz. 9. Na godz. 11.30 zaplanowano głosowanie nad wnioskiem. Według nieoficjalnych informacji szefowa rządu w czasie debaty w Sejmie ma udzielić wsparcia swojemu ministrowi.

Wcześniej, o godz. 8, zbiera się komisja obrony, która zaopiniuje wniosek.

PO wystąpiła o wotum nieufności wobec Macierewicza 20 czerwca, uzasadniając wniosek tym, że Macierewicz wykorzystuje MON do walki politycznej, osłabia pozycję resortu, a przez to obniża poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Czytaj też: Macierewicz zniósł limity awansowe dla żołnierzy

Platforma zarzuciła ministrowi rozpowszechnianie fałszywego obrazu wojska w audycie, kierowanie się koniunkturalnymi pobudkami przy wykorzystaniu wojska do asysty i transportu i instalacji figury sakralnej, zamontowanej ponadto z naruszeniem prawa, traktowanie wojska jako "narzędzia w walce politycznej" przez przywoływanie ofiar katastrofy smoleńskiej w każdym apelu z asystą wojska. PO odwołała się też do opisanych przez "Gazetę Wyborczą" kontaktów Macierewicza z uznanym za kłamcę lustracyjnego byłym agentem SB Robertem Luśnią, wyraziła też wątpliwości związane z umową dotycząca prawnej reprezentacji MON w sprawach roszczeń po ofiarach katastrofy smoleńskiej.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz w reakcji na zapowiedź polityków PO oceniał, że wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON to "działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego". Podkreślił, że wniosek ten pojawił się na trzy tygodnie przed szczytem NATO w Warszawie.

Czytaj też: Macierewicz inwigilowany przez służby w czasach PO-PSL?

Poparcie wniosku PO zapowiedział klub PSL. PiS uznało wystąpienie o wotum nieufności za absurdalne, niedorzeczne i bezzasadne i za próbę wywołania konfliktu przed szczytem NATO. O "stuprocentowym zaufaniu" do ministra obrony zapewniła premier Beata Szydło.

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

Posiedzenie rządu odbędzie się w środę. Rada Ministrów ma się zająć m.in. sprawozdaniem finansowym Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2015 r., które przedstawi prezes NBP, a także projektem nowelizacji ustawy o IPN.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Antoni Macierewicz, wotum nieufności: obrady Sejmu przesunięte z wtorku na środę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!