Angela Merkel w Warszawie. O czym będzie rozmawiać kanclerz?

Angela Merkel w Warszawie. O czym będzie rozmawiać kanclerz?
Angela Merkel jest od 2000 roku przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. (fot.:Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

• Przyszłość Unii po Brexicie będzie tematem piątkowych rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej - mówi wiceszef MSZ Konrad Szymański. 
• Według niego premier Beata Szydło w rozmowie z Merkel poruszy rolę Polski i Niemiec w wychodzeniu z kryzysu Unii.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w piątek (26 sierpnia) w Warszawie będzie rozmawiać z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Odbędzie też dwustronne spotkanie z premier Beatą Szydło.

Według Szymańskiego najważniejszym tematem piątkowych rozmów w gronie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel będą przygotowania do nieformalnego szczytu 27 państw członkowskich 16 września w Bratysławie.

"Bratysława ma być początkiem procesu budowania nowej jedności Unii Europejskiej po Brexicie, spokojną, chłodną analizą, dlaczego do tego doszło, jak tego uniknąć na przyszłość i w jaki sposób - to jest rzecz najważniejsza - odnowić Unię Europejską tak, by ona kojarzyła się obywatelom państw członkowskich z wyraźną wartością dodaną, by pokazać, że UE daje coś ważnego, sensownego państwom członkowskim i obywatelom" - podkreślił wiceszef MSZ.

W jego ocenie oznacza to, że zbliżające się rozmowy będą koncentrowały się na sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, również w kontekście migracyjnym, a także na kwestiach gospodarczych.

Jak mówił Szymański, Unia Europejska już dzisiaj bardzo istotnie wpływa na witalność europejskiej gospodarki. "Europa wyglądałaby gorzej bez wspólnego rynku z całą pewnością, ale ma bardzo poważne kłopoty z tym, by ten projekt rozwijać, a także z tym, by ten projekt komunikować" - zaznaczył. W jego ocenie komunikacja to jeden dziś z najbardziej "zaniedbanych czy zapomnianych wątków integracji europejskiej".

W jego ocenie w rozmowach z Berlinem Grupa Wyszehradzka powtórzy swoje przekonanie co do tego, że UE powinna "porzucić inicjatywy, które dzielą, skoncentrować się na inicjatywach, które ewidentnie łączą, w szczególności na tych, które mogą być atrakcyjne dla obywateli: na bezpieczeństwie oraz na wzroście gospodarczym". Zdaniem Szymańskiego skoncentrowanie się na tych dwóch kwestiach i odrzucenie "pomysłów, które wprowadzały niepokój czy wręcz konflikt wewnątrz UE" będzie stanowiło istotny krok naprzód po brytyjskim referendum. Szymański mówił, że postulaty Grupy Wyszehradzkiej odpowiadają szerszej grupie państw regionu Europy Środkowej.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Angela Merkel w Warszawie. O czym będzie rozmawiać kanclerz?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!