REKLAMA

Angela Merkel spotka się z Beatą Szydło. Na tapecie przyszłość UE

  • Autor: PAP/JS
  • 19 sierpnia 2016 12:38
Angela Merkel spotka się z Beatą Szydło. Na tapecie przyszłość UE Angela Merkel przybędzie do Warszawy na rozmowy z premier Beatą Szydło (fot.kprm.gov.pl)

• W piątek (26 sierpnia) kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie do Warszawy na rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Tematem spotkań ma być przyszłość UE.

Jak powiedział Bochenek, "wizyta jest związana z trwającymi przygotowaniami do wrześniowego, nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Bratysławie dotyczącego przyszłości UE".

- W dniu 26 sierpnia br. na zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przybędzie kanclerz Angela Merkel. W ramach wizyty przewidziane jest spotkanie bilateralne premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel oraz spotkanie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy tego dnia również przybędą do Warszawy - poinformował Bochenek.

W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego komunikacja między Warszawą a Berlinem jest jednym z kluczowych warunków stabilizacji projektu europejskiego i wyjścia z dzisiejszego kryzysu.

Jak powiedział  wiceminister spraw zagranicznych, nieformalny szczyt w Bratysławie wymaga dobrego przygotowania do zasadniczej debaty o przyszłości UE po wyjściu Wielkiej Brytanii. - Będzie to debata i zadanie przywódców państw. Chcemy, by głos Polski i Europy Środkowej był podmiotowy w tej debacie. Z drugiej strony dobra komunikacja między Warszawą a Berlinem jest jednym z kluczowych warunków stabilizacji projektu europejskiego i wyjścia z dzisiejszego kryzysu"- podkreślił.

Według Szymańskiego rozmowy w Warszawie będą dotyczyły "politycznej roli szczytu bratysławskiego, dalszego planu działań, komunikacji i metod pracy UE w przyszłości".

- Polska stoi na stanowisku, że UE powinna skupić się na inicjatywach, które łączą państwa członkowskie, które nie wprowadzają napięć- zaznaczył wiceszef MSZ.

Na nieformalnym szczycie UE 16 września unijni przywódcy mają rozmawiać o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty. W rozmowach nie weźmie udziału Wielka Brytania. Własną propozycję dotyczącą reformy Unii Europejskiej chce przedstawić Grupa Wyszehradzka - tak ustalili szefowie rządów krajów V4 na lipcowym szczycie w Warszawie.

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. Brytyjski rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2016-08-19 13:25:39
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "W piątek (26 sierpnia) kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie do Warszawy na rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. " Nie wiem, czy pani A. Merkel lubi polować, czy nie, ale - tak czy inaczej - nasz rząd powinien zorganizować dla niej zwiedzenie Puszczy Białowieskiej i pokazanie żubrów. Inaczej pani Merkel może mieć żal, że Polska nie pokazuje jej tego, co tak ochoczo prezentowali przywódcom III Rzeszy włodarze II R P.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA