Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa

Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa
Andrzej Duda zdecydował, że dwie z ustaw sądowych. (fot.:Maciej Biedrzycki/Kancelaria Prezydenta/twitter.com)

W poniedziałek (24 lipca) o godzinie 10. Andrzej Duda przekazał opinii publicznej swoje decyzje w sprawie przyjętych przez Parlament ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Prezydent zapowiedział, że obie zostaną przez niego zawetowane.

Andrzej Duda w poniedziałek (24 lipca) na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedział, że dwie z trzech ustaw reformujących sądownictwo, które przesłał do niego parlament nie zostaną przez niego podpisane. Andrzej Duda jednocześnie zapowiedział, że Ustawę o ustroju sądów powszechnych podpisze.

Prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym, ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN.

- Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu - powiedział. - Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN - oświadczył.

- Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane - oświadczył w poniedziałek.

Decyzja prezydenta doczekała się szybkich reakcji w internecie i nie tylko. Jacek Sasin w TVP Info komentował bardzo na gorąco:

- Jestem zaskoczony decyzją prezydenta (...) obawiam się, że przez decyzję prezydenta będziemy musieli długo czekać na reformę sądownictwa.

Ryszard Petru tymczasem pisał w sieci:

Politycy, którzy byli w poniedziałek w Sejmie także nowe informacje z poniedziałkowego przedpołudnia komentowali. Działacze opozycji nie ukrywali zadowolenia:

- Trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych - mówił Andrzej Halicki z PO. Po czym zwrócił się do protestujących od kilku dni Polaków. Ocenił, że gdyby nie ich zaangażowanie to presja na głowę państwa nie byłaby tak duża. - Chcielibyśmy podziękować tysiącom protestujących Polaków - konkludował.

Ze strony Kukiz'15 wypowiedział się Stanisław Tyszka.

- Pan prezydent zachował się jak prezydent wszystkich Polaków, a ja dziękuję młodym ludziom, że protestowali przeciwko łamaniu praworządności.

Szefowa klubu Nowoczesnej w Sejmie Katarzyna Lubnauer starając się przejść od weta do przyszłości reformy sadów apelowała o pracę nad spójną zmianą działania wymiaru sprawiedliwości.

- Teraz jest czas, żeby się zastanowić jak zreformować polskie sądy - mówiła. - Wolne sądy to nasza osobista wolność i bezpieczeństwo a decyzja pana prezydenta była chyba jedyną możliwą.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!