Amnesty International: Reforma sądów to zagrożenie dla praw i wolności człowieka

Amnesty International: Reforma sądów to zagrożenie dla praw i wolności człowieka
Kolejne kategoryczne oceny sypią się ze świata po środowym głosowaniu o ustroju sądów i KRS w Sejmie. (fot.:amnesty.ie)

Przegłosowany w środę (12 lipca) nowy ustój sądów w Polsce wzbudził poważne zastrzeżenia Amnesty International.

• Amnesty International (AI) i inne podmioty pozarządowe krytykują przegłosowane prawo o sądach i KRS. Więcej nie podoba im się, że ich krytyka "trafia w próżnię".

• Tymczasem w Komisji Europejskiej Frans Timmermans przygotowuje kolejny raport o stanie praworządności w Polsce.

 

Po tym, jak w środę (12 lipca) Sejm przegłosował nowe prawo o sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) podnosiły się głosy sprzeciwu wobec tak sformułowanego nowego prawa. Jeszcze w środę poważne zastrzeżenia wyraziła międzynarodowa organizacja walcząca o prawa człowieka na całym świecie - Amnesty International.

- (To) głosowanie stwarza duże zagrożenie dla praw i wolności człowieka w Polsce - powiedziała Barbora Černušáková, badaczka AI zajmująca się Polską. Jej słowa organizacja przywoływała na swojej stronie internetowej. - Prawo do sprawiedliwego procesu jest jednym z fundamentów międzynarodowego prawa praw człowieka, a także polskiej Konstytucji. Taki poziom ingerencji politycznej w sądownictwo może doprowadzić do zmniejszenia zaufania do rzetelności procesów sądowych.

Organizacja zwracała też uwagę, że od miesięcy podnosi obiekcje wobec prawa o sądach i KRS, i że wszelkie ostrzeżenia są ignorowane, określono te apele nawet jako "padające w próżnię".

Nie są sami

Przed głosowaniem w środę kilka organizacji międzynarodowych, w tym Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) oraz Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich (CCEJ), organ doradczy Rady Europy, ostrzegały przed przyjęciem poprawki legislacyjnej o KRS.

W odpowiedzi na planowane zmiany Amnesty International uruchomiła także petycję wzywającą władze Polski do zapewnienia, że reforma sądownictwa będzie odbywała się w zgodzie z międzynarodowym prawem praw człowieka i Konstytucją RP.

NA te działanie także nie było odpowiedzi ze strony rządu i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wzrośnie determinacja Timmermansa?

Część opinii publicznej, zwłaszcza przychylna opozycji w Polsce, wobec nowego prawa o sądach spogląda w stronę Komisji Europejskiej. Komisja nadal rozpatruje procedurę ochrony praworządności wobec Polski, co może w teorii, zakończyć się sankcjami nałożonymi na Warszawę.

Kluczową postacią, która może odegrać rolę w tym postępowaniu może być Frans Timmermans. Pilotuje on w ramach prac Komisji postępowanie wobec Polski.

Jak donosiła stacja "RMF FM" Timmermans ma przygotowywać kolejną ocenę sytuacji praworządności w Polsce. Można się spodziewać, że ze swoim krytycznym spojrzeniem na politykę rządu nie pominie w niej kwestii sądów, które właśnie przegłosował Sejm.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amnesty International: Reforma sądów to zagrożenie dla praw i wolności człowieka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!