Ambasador Ukrainy protestuje przeciw nazywaniu jego rodaków uchodźcami

Ambasador Ukrainy protestuje przeciw nazywaniu jego rodaków uchodźcami
W ciągu dwóch ostatnich lat o azyl w Polsce wystąpiło ponad 4 tys. Ukraińców. (fot. MSZ/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

· Ukraińcy w Polsce to nie uchodźcy, a migranci ekonomiczni, oświadczył ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
· Słowa te padły w kontekście wypowiedzi premier Szydło odnoszącej się w Parlamencie Europejskim do ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy.
· Słowa Beaty Szydło prostował rzecznik rządu. Mówił, że premier chciała zaznaczyć, że liczba Ukraińców przybywających do Polski wzrosła w ostatnich latach.

Premier Szydło odnosząc się do poruszanej w czasie wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim kwestii migrantów podkreśliła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, ludzi, którym - jak powiedziała - nikt nie chciał pomóc.

Ambasador Ukrainy powiedział w środę, że Ukraińcy przebywający w Polsce nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi.

- Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej - podkreślił Deszczyca.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział w środę, że liczba Ukraińców ubiegających się o wizy drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat i wzrost ten można tłumaczyć tylko działaniami wojennymi - po tym, gdy w marcu 2014 r. Rosja zaanektowała Krym, rozpoczął się konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy.

Przeczytaj co Krzysztof Szczerski mówi o polityce zagranicznej Andrzeja Dudy.

Bochenek podkreślił, że procedura uzyskania statusu uchodźcy w Polsce jest skomplikowana i Ukraińcy, zdając sobie z tego sprawę, ubiegają się o wizę lub prawo pobytu.

- Pani premier bardziej chodziło o to, by pokazać, że liczba Ukraińców, którzy w ostatnich latach przyjeżdżają do naszego kraju, jest bardzo duża. Z punktu formalnego co prawda nie mają oni statusu uchodźcy, ale ten prawie milion osób do Polski napłynął - podkreślił rzecznik rządu.

Ambasador Deszczyca powiedział, że w zeszłym roku wizy zezwalające na pobyt w Polsce otrzymało pół miliona Ukraińców, 65 tys. otrzymało prawo pobytu.

- Biorąc pod uwagę liczbę wiz wydanych w poprzednich latach i natężenie ruchu przygranicznego podejrzewam, że w ciągu roku może przebywać na terenie Polski do miliona Ukraińców. Ale to nie są uchodźcy, należy ich nazwać migrantami ekonomicznymi - zaznaczył Deszczyca.

Dodał, że w ciągu dwóch ostatnich lat o azyl w Polsce wystąpiło ponad 4 tys. Ukraińców.

- Zaledwie dwie osoby w zeszłym roku otrzymały taki status, reszta wniosków została odrzucona - dodał ambasador. Jak mówił, wnioskodawcy wskazywali na niebezpieczeństwo na Ukrainie. - Polskie państwo uważa jednak, że takiego niebezpieczeństwa nie ma, bo mieszkańcy Krymu czy Donbasu mogą przebywać w innej części Ukrainy, która jest bezpieczna - zaznaczył.

- Migranci ekonomiczni z Ukrainy w Polsce mają bardzo dobrą opinię, są dobrze wykształceni, z dobrymi kwalifikacjami, dobrze się socjalizują w Polsce, nie słyszałem w ostatnich latach o większych konfliktach pomiędzy Ukraińcami a Polakami, choć tak dużo jest tutaj Ukraińców - dodał ambasador Deszczyca.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!