A gdybyśmy zrobili 100 dni Nowoczesnej i Kukiz’15...

A gdybyśmy zrobili 100 dni Nowoczesnej i Kukiz’15...
Jak sejmowych debiutantów widzą inni i jak oni widzą siebie (fot. ZBW)

Rząd miał swoje 100 dni. Ale nie tylko rząd zadebiutował jesienią w sejmie. Od wyborów w parlamencie mamy dwóch nowych wyrazistych liderów i ich kluby. Czy Kukiz'15 i Nowoczesna Petru radzą sobie lepiej niż rząd, gorzej? A może nie nie radzą sobie wcale? Zrobiliśmy dla was ciekawą sondę w sejmie...

Minęło 100 dni bieżącej kadencji sejmu. Obok sejmowych weteranów PiS, PO i PSL, które pod różnymi nazwami zasiadają w sejmie nieprzerwanie od 1989 roku pojawiły się dwa nowe ugrupowania Kukiz’15 i Nowoczesna. Jak widzą nowicjuszy parlamentarni weterani, a jak oni sami oceniają pierwsze miesiące swojej parlamentarnej działalności? Zobaczcie.

Stanisław Tyszka – Kukiz’15. Wicemarszałek sejmu, prawnik, nauczyciel akademicki. Był doradcą ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina i członkiem założonej przez niego partii „Polska Razem” z której wystąpił w 2014 roku. Od 2015 roku jest przedstawicielem Ruchu Kukiza na województwo mazowieckie.

- Udowodniamy, że jesteśmy w stanie funkcjonować bardzo dobrze i sprawnie, mimo, że jako jedyne ugrupowanie w sejmie nie pobieramy olbrzymich, milionowych subwencji partyjnych. Warto zauważyć, że najpierw Paweł Kukiz osiągnął fenomenalny wynik w wyborach prezydenckich, później staliśmy się trzecią siłą w sejmie. Teraz pokazujemy, że można działać skutecznie na rzecz obywateli nie nakładając na nich nowych podatków, by wyciągnąć od nich pieniądze, i nie wydając tych pieniędzy na głupawe spoty czy na imprezy partyjne.

Nasi posłowie bardzo szybko nauczyli się, jak funkcjonować w sejmie. A pole do popisu jest bardzo duże

Przekonaliśmy się, że poziom parlamentarzystów partyjnych niestety jest bardzo niski. Oni wszyscy przecież nie podejmują decyzji jak głosować. Głosują na podstawie sms-a od szefa partii.

Jeżeli chodzi o nasze inicjatywy to najistotniejszy jest wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie tzw. uchodźców. Uważam, że tutaj powinni decydować Polacy i mamy nadzieję, że sejm ogłosi takie referendum. Zgłosiliśmy sporo projektów ustaw. Na szczególna uwagę zasługuje ustawa o likwidacji gabinetów politycznych. To jest 10 tys. najbardziej upartyjnionych, upolitycznionych stanowisk w całej Polsce. Są to doradcy i asystenci polityczni zarówno w rządzie jak i na poziomie samorządu terytorialnego. Dałoby to 500 mln oszczędności gdyby udało się zlikwidować te stanowiska. Pokazujemy Prawu i Sprawiedliwości jak można nie tylko rozdawać cudze pieniądze, ale w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze obywateli.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: A gdybyśmy zrobili 100 dni Nowoczesnej i Kukiz’15...

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!