XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

22 czerwca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

Kwestie dwustronne, m.in. sytuacja gospodarcza, szkolnictwo i sprawy mniejszości narodowych oraz szeroka gama tematów z agendy międzynarodowej będą przedmiotem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się 22 czerwca w Berlinie - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski.

W rozmowach uczestniczyć ma znaczna część polskiego rządu - dodał.

Jak poinformował Waszczykowski, wśród tematów rozmów znajdą się m.in. "wszystkie kwestie dwustronne - sytuacja gospodarcza, szkolnictwo, kwestie mniejszości narodowych, jak również cała agenda międzynarodowa - od gospodarki po bezpieczeństwo".

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że w sprawach związanych z organizacją konsultacji jest w stałym kontakcie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Pytany o ocenę aktualnego stanu wzajemnych stosunków Waszczykowski podkreślił, że - jego zdaniem - Polskę i Niemcy łączą "bardzo dobre relacje". Przypomniał w tym kontekście o wielokrotnych spotkaniach, zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie - swoich z ministrem Steinmeierem oraz premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel.

Szef MSZ zwrócił również uwagę na "bardzo wysoki poziom" polsko-niemieckich relacji gospodarczych. "Mało kto pamięta, że my handlujemy z Niemcami na poziomie wyższym niż Niemcy handlują z Rosją. Współpraca gospodarcza jest na poziomie 100 miliardów euro między naszymi krajami, więc oby tak dalej" - mówił.

Waszczykowski powiedział, że w niektórych sprawach Polska i Niemcy mają różne interesy i spojrzenia, wskazując m.in. na politykę klimatyczną, energetyczną oraz kwestię skali obecności sił NATO na wschodniej flance. "Ale wiele nas łączy, przede wszystkim chęć utrzymania pokoju w Europie, niedopuszczenia do dalszych incydentów, do eskalowania konfliktu przez Rosję; łączy nas chęć utrzymania NATO i UE" - dodał.

Konsultacje międzyrządowe są częścią obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 22 czerwca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!