2016 w pigułce: Oto najważniejsze wydarzenia w polskiej kulturze

2016 w pigułce: Oto najważniejsze wydarzenia w polskiej kulturze
MKiDN podpisał w grudniu w imieniu Skarbu Państwa umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich (fot.twitter)

W 2016 r. Wrocław sprawował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, do kin trafił "Smoleńsk", a "Dama z gronostajem" została odkupiona przez rząd od Fundacji Książąt Czartoryskich. Pożegnaliśmy m.in. Andrzeja Wajdę i Andrzeja Żuławskiego.

STYCZEŃ

- Wrocław oficjalnie objął tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas ceremonii otwarcia zaprezentowano przedstawienie "Przebudzenie".

- Po blisko siedmiu latach zakończono inwentaryzację archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Zbiory obejmują bogatą korespondencję twórcy "Kultury" Jerzego Giedroycia, dokumenty życia społecznego, rękopisy książek i fotografie.

- Zmarł popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce, krytyk i publicysta muzyczny Bogusław Kaczyński.

LUTY

- W wieku 88 lat zmarła Xymena Zaniewska, projektantka mody, autorka scenografii i architekt. Z czasem zajęła się projektowaniem m.in. dla Mody Polskiej oraz tworzeniem scenografii m.in. do programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

- Odszedł Andrzej Żuławski - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów, twórca "Opętania", "Szamanki" i nagrodzonego w 2015 r. na Festiwalu Filmowym w Locarno "Kosmosu".

MARZEC

- Zmarł aktor Marian Kociniak; popularność zdobył głównie dzięki roli Franka Dolasa w polskiej komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" oraz jako pechowy Murgrabia z serialu "Janosik" Jerzego Passendorfera.

KWIECIEŃ

- Dariusz Jaworski został nowym dyrektorem Instytutu Książki. Na to stanowisko powołał go wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jaworski zastąpił Grzegorza Gaudena.

- W pałacyku pisarza w Oblęgorku zainaugurowano Rok Sienkiewiczowski. W 2016 r. mija 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci noblisty.

- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 - jako wyraz uznania za działalność placówki, która przyczynia się do zapewnienia zwiedzającym unikatowej atmosfery, pełnej wyobraźni interpretacji oraz prezentacji tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków.

- Wrocław rozpoczął sprawowanie przez rok Światowej Stolicy Książki UNESCO. To jedno z kluczowych wydarzeń z dziedziny literatury, które wiąże się ze sprawowaniem przez Wrocław tytułu Europejska Stolica Kultury.

- Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", legendarny żołnierz podziemia antykomunistycznego, został - 65 lat po śmierci - pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach.

MAJ

- Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN. W jej myśl kandydat na prezesa IPN wyłaniany jest w konkursie ogłaszanym przez Kolegium IPN, prezesa powołuje Sejm; Kolegium zastąpiło obecną Radę. Zlikwidowano Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

CZERWIEC

- Feliks Selmanowicz "Zagończyk" z 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. "Łupaszki" znalazł się wśród 22 kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego oraz niemieckiego.

- Zmarł jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów Andrzej Kondratiuk, autor filmów "Hydrozagadka", "Wniebowzięci". Był jednym z najwybitniejszych reprezentantów kina autorskiego w Polsce.

LIPIEC

- Jarosław Szarek - historyk, publicysta, główny specjalista w pionie edukacyjnym IPN w Krakowie - został powołany na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2016 w pigułce: Oto najważniejsze wydarzenia w polskiej kulturze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!