Rząd przyjmie program naprawczy wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej

Rząd przyjmie program naprawczy wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej
Kwieciński: Kraje, które poważnie traktują politykę spójności, chcą wykorzystać jak najwięcej funduszy UE (fot. twitter.com)

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński informuje, że rząd w najbliższych dniach będzie podejmował decyzje w kwestii funduszy z UE, jakie Polska wykorzystała w latach 2007 do 2013.

- Przygotowaliśmy program naprawczy wykorzystania funduszy UE na lata 2007-2013, który obecnie jest dyskutowany w rządzie; Rada Ministrów prawdopodobnie przyjmie go we wtorek lub w środę - mówi PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Do tej pory Komisja Europejska zrefundowała Polsce 57,5 mld euro, czyli ok. 85 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013. Do rozliczenia pozostało jeszcze ponad 9 mld euro.

- Przygotowaliśmy program naprawczy dotyczący wykorzystania funduszy unijnych na lata 2007-20013. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie nadkontraktacji (możliwości podpisywania umów na większą pulę pieniędzy UE niż dostępna w przekazanym nam budżecie - PAP). Dotąd nie była ona duża, bo maksymalnie wynosiła nieco powyżej 103 proc. Aktualnie jest to niewiele powyżej 101 proc. - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju.

- Nadkontraktacja jest buforem w sytuacji, kiedy w ostatniej chwili wypadają nam jakieś projekty i pojawiają się oszczędności, albo gdy Komisja Europejska kwestionuje nam jakieś wydatki. Wówczas uwolnione pieniądze unijne mogą dofinansować inne przedsięwzięcia - zaznaczył.

Kwieciński zauważył, że w poprzedniej perspektywie UE 2004-2006, nadkontraktacja sięgała 107,5 proc.

- Kraje, które poważnie traktują politykę spójności, chcą wykorzystać jak najwięcej funduszy UE, mają nadkontraktację na poziomie 105-110 proc. Chcielibyśmy mieć ją na poziomie ok. 105 proc. we wszystkich programach dotyczących wydawania pieniędzy unijnych. To oznacza, że do systemu musimy wprowadzić jeszcze wiele projektów, by to uzyskać - ocenił.

Jak mówił, takich projektów nie ma zbyt dużo.

- To jest olbrzymia słabość naszego systemu, bo w ciągu niecałego miesiąca (do końca 2015 roku) nie jesteśmy w stanie zrealizować nowych projektów. Ta nadkontraktacja, którą chcemy przeprowadzić, będzie dotyczyła przedsięwzięć już zrealizowanych, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym - tłumaczył.

Wiceminister wyjaśnił, że na zrealizowane projekty będą podpisywane umowy między beneficjentem, np. gminą a instytucją wdrażającą dany program dotyczący wydawania funduszy UE.

- Niezwłocznie po przyjęciu przez rząd programu naprawczego zaczniemy spotykać się ze wszystkimi instytucjami, które zarządzają pieniędzmi UE, by jeszcze w tym roku trafiły do naszego systemu projekty, na które można przekazać fundusze UE - podkreślił.

Wskazał, że jednym z najważniejszych obecnie priorytetów jego resortu jest wykorzystanie możliwie jak największej puli funduszy UE dostępnych na lata 2007-2013. Poinformował, że dyskusja z przedstawicielami rządu na temat programu odbywa się w tzw. trybie obiegowym.

- Program naprawczy będzie miał kilka etapów. Pierwszy - najważniejszy - potrwa do końca tego roku. Do tego czasu możemy wydawać pieniądze unijne. Skupiamy się więc na uzyskaniu jak największej liczby faktur opiewających na jak największą pulę środków unijnych oraz na opłaceniu tych faktur. Drugi etap potrwa mniej więcej do czerwca przyszłego roku, kiedy będziemy certyfikować wydatki do Komisji Europejskiej (poświadczać prawidłowość poniesionych wydatków w ramach funduszy UE - PAP). Trzeci etap to audyt środków unijnych i czas kiedy będziemy zamykać programy operacyjne i składać do Komisji dokumenty zamknięcia pomocy - potrwa on do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Ostateczne rozliczenie finansowe nastąpi w kolejnych miesiącach - zaznaczył wiceminister rozwoju.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjmie program naprawczy wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!